• 05 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.7948
  •  GBP / BGN 2.3306
  •  CHF / BGN 2.0802
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

ДАЗД развива политика за всички деца с тяхно участие

ДАЗД развива политика за всички деца с тяхно участие

/КРОСС/ Каква е равносметката на Държавната агенция за закрила на детето за отминалата 2016-а година, какви цели си поставя за настоящата и как ще работи за осъществяването им? Агенция КРОСС разговаря с председателя на ДАЗД Офелия Кънева.

- Кои стъпки в опазването на правата на децата, направени през 2016 година, имат най-голямо значение, г-жо Кънева?
- Важна и значима стъпка бе категоричният старт на разгръщането на политиката за деца към всички тях! Ние сме длъжници на нашите деца: първо като хора, второ като общество и трето като държавна агенция за закрила на детето.
Особен акцент поставям върху издигане авторитета на Съвета на децата в институционалните среди: няма как да правим качествена политика за деца, без самите деца да участват в нея. А това означава, че трябва да чуваме техните нужди, да търсим техните съвети и мнения, да създаваме сигурна и защитена среда, в която да се развиват мненията и позициите на децата - според техните възможности, а и индивидуални потребности.
Във вътрешно-професионален разрез, поставихме началото на нов подход при контрола върху правата на детето: въвеждаме интегрирани екипи от различни ведомства, за да можем качествено и не-ресурсоемко да реализираме навременно контролните си функции, в най-добър интерес за детето. С този си подход ще покажем на всички, че най-важни са децата.
Беше крайно наложително да подновим диалога с професионалните среди и се радвам, че в 2016 успяхме да стартираме работен процес в активен и оперативен диалог с представители на онези професионалисти, които работят най-близо до децата, на терен. По този начин административните ходове ще обезпечават без излишни действия най-практичните решения в реалната работа с деца.
2016 година постави нови очаквания и към международното присъствие на Държавната агенция за закрила на детето, предвид активното движение на деца - както извън територията на страната, така и на чуждестранни деца по нашите територии. Всичко това ще очертае една значително по-амбициозна посока на работа за 2017 г., с помощта на която вярвам, че екипът на агенцията ще бъде достоен представител в международните среди на добрите български практики за деца - а такива имаме немалко.

- И 2016 ще бъде запомнена като година, в която светът не успя да пребори трафика и „продажбата" на деца зад граница. Как работите с останалите институции за превенцията на подобни случаи?
- Това се оказа проблем, с който не само България, но както и Вие казвате светът не може да се справи. И това не е защото институциите не искат да се справят, а защото обществото и хората като че ли още не са „узрели" за това. Като че ли още не сме 100% убедени, че бъдещето ни е в децата. Бъдещето на света е в децата, и децата са национален приоритет.
Само преди седмица имахме среща със заместник-омбудсмана на Р. Гърция Георгиус Москос, с който дискутирахме и тези проблеми. С него се договорихме за общо споразумение за работа по случаи на български деца, просещи по улиците на Гърция.
От страна на българските институции, срещам пълна, навременна и активна подкрепа от всички. Работим съвместно и с ДАНС, и с органите на МВР, както и със структурите на АСП по места, където има случаи на трафик на деца и данни за продажба на деца. И мога категорично да ви уверя, че в това отношение всички институции работят без да пестят усилия.

- Сериозна заплаха за нашите деца се крие в интернет. За съжаление злоупотребите с недостатъчния опит на подрастващите сами да се пазят в мрежата остава на дневен ред и във Вашата работа. Стават ли по-грамотни родителите, съответно и техните деца, за това как да се предпазят, докато се забавляват и образоват?
- Това е предизвикателство от световен калибър и България не е и няма да остане извън него. През август 2016 г. по време на редовно заседание на Националния съвет за закрила на детето (вие знаете, това е най-високия координационен орган по политиката за деца в нашата страна) се съгласихме кибер-сферата да бъде с особен фокус в професионалното ни пространство занапред!
В Националната програма за детето за 2017 г. са включени дейности за защита на децата от сексуални посегателства чрез компютърни престъпления и превенция на онлайн тормоза. Държавните институции съвместно с неправителствените организации и с участието на мобилните оператори заявиха готовност да реализират широк спектър от дейности, насочени към обучаване на деца за предпазване от насилие и експлоатация в интернет, обучение на учители и други професионалисти за работа с деца за придобиване на умения за предпазване в интернет, разработване и разпространение на информационни материали за безопасност на децата в интернет и други.
ДАЗД има изградено много добро партньорство с Националния център за безопасен интернет и сектор „Киберпрестъпност" на ГДБОП. Действащият Обществен съвет за безопасен интернет, на който съм и заместник-председател, е добър инструмент, който дава възможност да се координират усилията на държавните институции, бизнес асоциации, частни компании, експерти и професионалисти за разработване на политики и предприемане на мерки за повишаване на обществената информираност и нетърпимост към разпространението на вредно и незаконно съдържание в българското интернет-пространство.
С цел повишаване информираността на децата и техните родители на интернет страницата на ДАЗД има специален раздел за деца „Децата в информационното общество", в който са публикувани 10 правила за това как децата да имат сигурност и безопасност в интернет и други полезни материали. На Националната телефонна линия за деца 116 111 децата могат да потърсят помощ, когато се почувстват застрашени или получават заплахи в Интернет. ДАЗД също съблюдава за спазването на правата на децата при участието на деца в реклами и клипове в Интернет.

- Агенцията сериозно се занимава с превенцията на изоставянето на деца. Кажете ни повече за работата Ви в тази посока?
- Важно е да успяваме да подпомогнем ефективно работата на останалите органи по закрила на детето и да надградим и допълним техните постижения, като едновременно с това и реализираме адекватна координация. За това през последните три месеца на 2016 г. интензивно реализирахме тематични проверки в малки населени места в цялата страна. Обследвахме ранните съжителства, ранните раждания; работата с деца на мигранти в чужбина. Основна цел на усилията бе да се събере обективна информация за действията и мерките, които се предприемат от органа за закрила на детето на местно ниво; гарантирани ли са интересите на децата и правото им на закрила от всички форми на насилие, в това число и на малолетните и непълнолетни момичета в качеството им на вече реализирани майки.
В момента колегите правят съответните анализи и в началото на 2017 ще е готов национален анализ на резултатите. С него ще се даде насока за бъдеща промяна за по-ефективна намеса за предотвратяване на повторни раждания от деца, както и рестриктивни мерки спрямо лицата, които съжителстват с момичета, ненавършили пълнолетие и родителите на съжителстващите.
Интересен факт е, че процента на изоставени деца от тези малолетни или непълнолетни майки е нисък, но има още много какво да се направи по тези случаи, като работа с родители, връщане в системата на образованието, привличане на здравни медиатори и лични лекари и т.н.
- Забелязват се положителните резултати в съвместните Ви дейности с неправителствените организации. Кое и как Ви сплотява?
- Неправителствените организации са важен партньор в реализирането на политиките за деца. Но през 2016 година стартирахме инициативи и за активно сътрудничество с бизнес-сектора. Когато осъзнато разгръщаме работата си към всички деца е ясно, че без активно партньорство сме обречени на неуспех. И осъзнавайки колко бързо растат децата, все по-ясно става, че трябва да бъдем много динамични в ходовете си, много екзактни, много адекватни и качествени - все характеристики на бизнеса и активните обществени организации. За това вярвам, че обединението ни е естествена стъпка в съвместната ни работа - от една страна Държавната агенция дава устойчивост на идеите и разработките на частния сектор, от друга страна частния сектор разпространява и утвърждава политиките за деца в реалния живот.

- Какви акценти поставяте за 2017 година, къде ще насочите усилията си приоритетно?
- Като общество, а и като институционална зрялост, сме готови да признаем, че детето е национален приоритет. Това поставя много сериозни очаквания пред екипа на Държавната агенция. Важно е да прекратяваме създадените и натрупани през годините лоши тенденции и практики и да разгърнем възможностите за сътрудничество и създаване на по-добри талкива за децата.
За това основните приоритети на работа през 2017 г. са дефинирани в три основни направления: 1. Разгръщане на политиката за деца към всички деца; 2. Утвържаване на модела на детско участие в политиката и практиката за деца - не само в страната, но и в международен мащаб; 3. Активно въвличане на професионалните и академични среди в създаването на политиката за деца.
Разбира се, както централен координационен орган по правата на децата в България, основният ни подход ще бъде чрез обединяване на усилията на ангажираните институции за създаване и прилагане на мерки, гарантиращи подходящата среда за развитие на младите хора.
Ще продължа обществените срещи на местно и регионално ниво с екипа си, на които представяме приоритетите на Държавната агенция и чуваме от първо лице мнението на всички заинтересовани страни на местно ниво - там, където живеят децата.
Ще продължа работните си срещи с националните медии и ще ги разгърна на ниво регионални и местни медии. Вярвам, че гласът на институциите са имено медиите и гражданите, не само децата, имат право да бъдат адекватно информирани.
Ще продължи започната инициатива през 2016 г. за срещи с академичната общност във висшите училища и участия в академични събития. Целта е чрез контакт със студенти, преподаватели и научни специалисти от различни сфери, темите за правата на децата да залегнат трайно в академичните програми, да запознаем студентите с професиите, за които се обучават в хуманитарната сфера и да приобщим научните среди към разработването на националната политика за децата.
Акцент в работата на Агенцията ще бъде и подобряване на взаимодействието и активно въвличане във формирането на политиките на практиците професионалисти, работещи на терен. Това са социалните работници, здравни специалисти, учители, психолози и всички, на които ежедневната работа е свързана с разрешаването на реални житейски ситуации, отнасящи се до детски съдби. Техният опит е ценен за разработването на документи на национално ниво - ръководства, методически указания, насоки за работа, които в последствие ще подпомагат тяхната работа.
Амбицията ни през 2017 г. е да издигнем българския модел на детско участие в международен план, за това ще положим усилия да окажем влияние чрез международните ни участия, както в Съвета на Европа, така и в Европейския съюз, различни евразийски съюзи и ООН. Както споменах и по-рано, време е Държавната агенция за закрила на детето да завоюва международен авторитет и моделът за детско участие е прекрасна възможност.

- Какво си пожелавате за 2017 година?
- Пожелавам си време! Време, за да се наслаждавам на нещата, които обичам; време, за да го отдавам на любимите си хора; време, за да изпипвам всичко, с което се захващам.
И пожелавам на всички хора около себе си достатъчно време, за да живеят живота, а не животът да ги живее.
Автор: Радина Христова

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.