• 24 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8784
  •  GBP / BGN 2.3506
  •  CHF / BGN 2.1094
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

УНИЦЕФ: Подкрепа за уязвимите семейства, за да се намали зависимостта от институционална грижа

УНИЦЕФ: Подкрепа за уязвимите семейства, за да се намали зависимостта от институционална грижа

/КРОСС/ Най-малко 1,4 милиона деца в 26 страни в Централна и Източна Европа и Централна Азия растат разделени от биологичните си родители, често в институционална среда, което може да повлияе на тяхното развитие. Подпомагането на семейства в риск от раздяла може да намали необходимостта от институционална грижа и да затвърди правото на всички деца да бъдат отглеждани в грижовна семейна среда.

„Грижата от семеен тип е най-добрият вариант за децата, а институционалната грижа най-малко желателната алтернатива", заяви изпълнителният директор на УНИЦЕФ Антъни Лейк, по време на дискусия организирана съвместно с България, едновременно със септемврийската среща на Изпълнителния съвет на УНИЦЕФ. Хърватия, Сърбия, Турция и Казахстан бяха също представени по време на събитието. „Защото, когато поставяме децата в любяща и подкрепяща среда, ние не само им осигуряваме безопасен дом, но им даваме и път за достигане на пълния им потенциал и превръщането им в пълноценни членове на техните общества." допълни Лейк.

Институционалната грижа може да подкопае физическото, интелектуалното и емоционалното развитие на децата, а изследванията показват, че семейните и базирани в общността услуги, са по-ефективни разходи в дългосрочен план. Проучване на УНИЦЕФ през 2010 година в Армения, например, установи, че настаняването на дете за една година в институция, струва средно 3,800 долара държавна помощ, в сравнение с 2,800 долара в приемна грижа, и далеч по-малко, ако това дете живее със семейството си.

В страните от Централна и Източна Европа и Централна Азия:

- Броят на децата в институции намалява, но половината от 1.4 милиона деца в региона, които израстват разделени от биологичните си родители, живеят в големи институции.
- Девет от десет деца, живеещи в институции, имат един или двамата живи родители.
- В някои страни, децата с увреждания представляват до 60 % от всички деца в институции, което се дължи на липсата на здравни грижи и приобщаващо образование в техните общности.
- Децата от малцинствени етнически групи, деца на самотни родители и други уязвими групи са предимно в институции.
- При много малките деца е три до шест пъти по-вероятно те да бъдат изоставени или настанени във формална грижа в критичен етап от тяхното физическо, психическо и емоционално развитие.

Много страни в Централна и Източна Европа и Централна Азия показват забележителен напредък в грижата за децата. През последните години стратегическата промяна на политиката от настаняване на децата в институции към подкрепа за уязвимите семейства, е помогнала да се избегне ненужна раздяла на семейство.

„В България, продължаващите реформи помагат все повече семейства да останат заедно", каза Н. Пр. г-н Стефан Тафров, постоянен представител на България в ООН и Заместник-председател на Бюрото на Изпълнителния съвет на УНИЦЕФ, който председателства дискусията. „Ние трябва да надградим върху този напредък, като засилим подкрепата за родителите и предприемем по-цялостен и гъвкав подход, отразяващ потребностите на отделните семейства. Към днешна дата, по-малко деца под три години са в институционална грижа, делът на децата в домовете за деца до три години в България е паднал и повече деца в тази възрастова група се въвеждат в алтернативна, базирана в общността, грижа от семеен тип или приемна грижа." допълни Тафров.

УНИЦЕФ работи с правителствата партньори в подкрепа на реформите в грижата за децата, със специален фокус върху най-уязвимите деца и семейства, които включват съответното законодателство и политики, както и висококачествени здравни, образователни и социални услуги.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.