- 21 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8824
- GBP / BGN 2.3574
- CHF / BGN 2.1037
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Розово 2
15 Септември 2014 | 08:26
/КРОСС/Община Ковачевци отказва да приеме в училище 12 деца бежанци. Родителите на българчетата не искат децата им да учат заедно с чужденците и заплашват, че ще има конфликти. Те се събират на протест пред училището в Калище, подкрепени от общински съветници.
Семействата на нежеланите в клас деца са от Сомалия и Афганистан. Те нямат бежански статут в страната ни, тъй като официално в държавите им няма обявена война. По българския закон обаче всички деца имат право на образование, тази позиция поддържа и Министерството на образованието. 7 от децата са на възраст за 1 клас, а останалите 5 са между 5 и 7 клас, обясни по БНТ министърът на образованието Румяна Коларова.
Децата бежанци са преминали подготвителен курс и разбират български език, съобщи по бТВ Ана Андреева - директор на дирекция „Социална дейност и адаптация" в Държавната агенция за бежанците. Един от аргументите на родителите в Ковачевци срещу това децата да учат с техните е, че нямало да разбират езика, а учителите говорели само български.
20 са децата от община Ковачевци, които трябва да тръгнат на училище днес. Ако общината си изпълни задължението да допусне и децата на чужденците да учат, за тези 12 нови ученици училището ще получи субсидия, както е по закон, каза още министърът.
Случаят напомня за с. Розово, където няколко семейства, избягали от войната в Сирия, бяха наели къща, след като получиха документи, а местните ги изгониха с демонстрации и викове "талибани" и "мангали".
Според кмета на село Калище не е спазена процедурата децата на бежанците да минат предвартелен курс. В петък е стнало ясно, че в понеделник ще бъдат записани десет деца.
Опитват се да ни рекитират, заяви пред Нова тв кметът.
Хора от Ковачевци заявиха, че и преди за решението да бъдат настанени бежанци там, са разбрали в последния момент. Знаете ли, че тук имаше бежанец, болен от малария? - попита един от тях. Той заяви, че за болестите, които се разпространяват местните жители разбират последни от медиите.