• 27 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8588
  •  GBP / BGN 2.3429
  •  CHF / BGN 2.0999
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

МОН: Нова методика със стари буквари. Учителите на първокласници знаят как се прави това

МОН: Нова методика със стари буквари. Учителите на първокласници знаят как се прави това

/КРОСС/ Няма хаос с учебниците.

Първокласниците ще изучат буквите по друг ред, но това ще става със старите буквари. 

Това стана ясно от интервюто на министъра на образованието и науката Меглена Кунева за БНР, в което тя коментира промените да първолаците. По думите й, смяната на реда на буквите е с цел децата по-бързо да започнат да четат на срички

МОН е изготвило методика, с която са запознати учителите в първи клас, и очаква през февруари вече децата да могат да четат и да се захванат с читанката.

В математиката се променя методиката за смятане по десетици, каза още Кунева.

Всъщност и преди министър Кунева да седне на министерския стол първокласниците са изучевали азбуката не по реда на буквите в нея, а по групи. По учебник, одобрен през 2013 година, след изучаването на глаcните започва изучаването на cъглаcните. Едновpеменно c въвеждането на cъглаcните звукове и техните букви децата започват да четат cpички и думи, а по-къcно - и кpатки занимателни текcтове.

По думите на министър Кунева още предучилищното образование трябва компенсира затрудненията при децата, за да не остават във втори и трети клас.

Липсата на количествени оценки при малките ученици министърът обясни с нуждата от повече информация за родителите и по-прецизно оценяване на детето от страна на учителите. Това ще се постигне с оценки като "отлично се справяш", "малко не ти достига", "има незначителни пропуски". 

Малко по-длъгата учебната година на първокласниците Кунева обясни с обема на учебната програма и оцени това като положителна стъпка. По думите й това не е за сметка на натовареност на децата, а точно обратното - за да може да има повече часове за спорт, повече часове за извънкласни занимания. По-добре е през дните да са с по-малка натовареност, отколкото да учат една седмица по-малко, обобщи тя. 

Тази година новият закон с новите учебни програми влиза най-напред в 1-ви и 5-и клас. В останалите класове това ще става година след година, постепенно.

При огромните ни усилия успяхме да направим най-важното и най-трудното - учебник за история в 5-и клас, защото там вече програмата наистина е различна. Учи се не история на България, а се започва, както е било преди години, с история на света. Така че за там нямаше как със стария учебник, обясни Кунева.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.