• 15 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8569
  •  GBP / BGN 2.3519
  •  CHF / BGN 2.0876
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Валери Димитров: Наказателната отговорност за необезпечени кредити блокираше кредитирането

Валери Димитров: Наказателната отговорност за необезпечени кредити блокираше кредитирането

/КРОСС/ Премахването на наказателната отговорност за банкерите отпуши кредитирането, заяви бившият депутат от НДСВ и председател на Сметната палата Валери Димитров в интервю за Нова телевизия.

Димитров коментира изявлението на Осман Октай, че позицията на Димитров по случая „КТБ" трябва да бъде разглеждана в контекста на фактите около Законопроекта за изменение на НК от 13 септември 2001 г., с който се премахва наказателната отговорност за банкери, отпуснали необезпечени кредити (чл. 220, ал. 3). 

Предлаганото изменение на Наказателния кодекс цели да премахне една от основните нормативни пречки пред банковото кредитиране. Разпоредбата на чл. 220, ал. 3 от Наказателния кодекс предвижда наказание от 1 до 10 години лишаване от свобода, както и лишаване от право да се заема определена държавна и обществена длъжност и лишаване от право да се упражнява определена професия или дейност за длъжностно лице, което е разрешило отпускане на кредит без надлежно обезпечение и кредитът е останал неиздължен. Заличаването на чл. 220, ал. 3 от Наказателния кодекс ще предостави възможност на банките сами да преценяват доколко съответния кредит се нуждае от обезпечаване или не, в зависимост от кредитната история, бизнеса и репутацията на кредитополучателя. Това е нормална практика във всички държави с развито банково дело и банково законодателство. При предоставянето на необезпечени кредити банкерите се ръководят от изискванията на т. нар. разумно банкерство", които изисквания материализират най-добрите практики по осъществяване на банкова дейност. По същество разпоредбата на чл. 220, ал. 3 предвижда наказание не за виновно поведение, а за поемане на риск. Не е необходимо банкери да бъдат наказвани за това, че са поели риск да предоставят необезпечени кредити. Сега действащата разпоредба създава изключителни проблеми на банките в България и на практика води до свръхобезпечаване на кредитите, което в много случаи възлиза на 200 и дори на 300 % от размера на предоставения кредит. Отпадането на този нормативен текст от Наказателния кодекс несъмнено ще допринесе за подобряване на условията за банково кредитиране, както и на цялостния климат, необходим на предприемачите в България", са мотивите на съвносителите на законопроекта - тогавашните депутати от НДСВ Валери Димитров, Иван Искров, Камелия Касабова, Румяна Георгиева, Ралица Агайн и Нина Чилова.

Законопроектът бе внесен в НС със съгласието на цялата парламентарна група и в изпълнение на предизборната програма на НДСВ, посочи Димитров и припомни положителната реакция на тогавашния шеф на Централната банка Светослав Гаврийски.

Димитров е убеден, че промяната в закона е полезна и ефективна и сега, тъй като се ползва с подкрепата на Асоциацията на търговските банки и на БНБ. Попитайте Централната банка и Асоциацията на търговските банки дали искат да се въведе наказателна отговорност за необезпечените кредити", настоя Валери Димитров и обясни, че в други държави няма такава наказателна отговорност.

Според него, цитираната от Октай стенограма е извадена от контекста.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.