- 24 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Преглед на някои от основните теми в руския печат
06 Септември 2016 | 11:31
/КРОСС/ Има основания да се смята, че в близките месеци цените на петрола ще се покачат до 60 долара за барел. Москва и Рияд подписаха договор за стабилизация на пазара на петрола. У страните производители на суровината заради ниските цени има проблеми, свързани бюджета. За да се постигне ръст на цените е необходимо замразяване на добивите. За това са готови Русия, Саудитска Арабия и други страни от ОПЕК като Алжир и Венецуела. Но има преграда в лицето на Иран, който след отмяната на наложеното срещу него ембарго стремително увеличава добива и не позволява ръст на цените. Едва през септември на Международния енергиен форум в Алжир ще стане ясно дали и Техеран ще замрази добива си, пише „Московский Комсомолец".
Подписването на споразумението за стабилизацията на петролния пазар между Русия и Саудитска Арабия стана сензация, но не прозвуча като гръм от ясно небе. Представители на министерствата на двете държави неведнъж провеждаха неофициални срещи помежду си, но не подписваха конкретни договори.
„Координацията ни ще има особено значение за стабилността на пазара". На практика ние откриваме нова епоха на сътрудничество", заяви министърът на енергетиката на Русия Александър Новак. Очаква се, че Русия и Саудитска Арабия ще се съгласуват с останалите производители на петрол за съвместно замразяване на добивите до определено равнище. Никой не крие, че основният въпрос на дневен ред е увеличаването на доходите от износ на суровината. Министърът на петрола на Алжир Нуредин Бутерфа определи моментната цена на барела като „неприемлива". Според него тя трябва да е между 50 и 60 долара. С две ръце за замразяването на добивите е Венецуела. За това говорят Кувейт и ОАЕ.
Против това е Иран, влизащ в ОПЕК и явяващ се втори по добиви представител на картела. След отмяната на западните санкции върху него иранските предприятия увеличиха добива. Това е една от причините, заради които цените на суровината паднаха. Иран не възнамерява да намалява добивите, искайки увеличаването на добивите до равнището преди въвеждането на санкциите - 4 милиарда барела дневно. В момента той добиват по 3,8 милиона. За постигането на тези числа Техеран ще се нуждае от два-три месеца.
В Азербайджан е започнала предреферендумна агитация във връзка с планирания за 26 септември плебисцит за внасянето на изменения в конституцията на страната. Според ЦИК в агитационната кампания ще участват преминалите през регистрацията групи „Нов Азербайджан", „Общественост" и „Гражданско общество". По цялата страна ще бъдат открити 128 отворени и още толкова затворени места за провеждане на обсъждания в 117 избирателни окръга, пише Независимая Газета .
По поръчка на ЦИК ще бъдат отпечатани 5,28 милиона бюлетини, които до края на седмицата ще бъдат разпределени в избирателните участъци. За азербайджанците, които живеят в чужбина, или се намират в командировка, ще бъдат открити 39 избирателни участъци в консулствата и посолствата на страната извън границата.
На референдума ще се гласува за предложението да се въведат длъжностите първи вицепрезидент и вицепрезиденти. Предлага се премахването на възрастовите ограничения за кандидатите за президент. Самият президентски мандат ще се увеличи от пет на седем години. Предлагат се изменения, според които президентът ще може да обявява провеждането на извънредни президентски избори. Президентът ще може да получи право да разпуска парламента.
Започнал е третият, последен етап от кампанията за избор на символ на новите банкноти от 200 и 2000 руски рубли, които ще бъдат пуснати в обръщение през 2017 г. Чрез допитване населението на страната ще избира два града сред десет претенденти, пише Российская Газета.
Изборът е между древни, исторически градове като Владимир, Казан, Нижни Новгород, Петрозаводск, Сергиев Посад и Севастопол и между градове със съвременен вид като Сочи, Владивосток и Циолковски. Отделно стои Волгоград със скулптурата „Родината майка зове, както и Иркутск.
„Всеки от попадналите във финалната десетка градове е достоен да застане на лика на новите банкноти", заяви първият заместник-председател на руската централна банка Георгий Лунтовски. „Ние очакваме, че на финалния етап ще има сериозна борба. Хората с такава отговорност и интерес участват в акцията, че съм уверен, че ще получим „народна банкнота", заяви той.
За първи път се избират символи за новите банкноти чрез гласуване. В първите минути на гласуването лидери в анкетата, провеждана в интернет, са Волгоград и Севастопол. Заключителният етап на гласуването ще премине на 7 октомври от 18 часа в телевизионен ефир, където на живо ще бъдат обявени градовете победители.
От икономическа гледна точка приключилата вчера среща на високо равнище на Г-20 в китайския град Ханчжоу не се отличаваше от всяко друго представително заседание за последните месеци - участниците се интересуваха от последствията от Брекзит. Темповете на икономическия ръст, най-вече в износа и инвестициите, бяха за пореден път обявени за недостатъчни, а мерките по защита на националните пазари за прекалени, пише „Коммерсант".
„Възстановяването на световната икономика продължава, но темповете му са по-малко от очакваното", пише в заключително комюнике, публикувано след срещата. Като ключови рискове бяха определени колебанията на финансовите пазари, бавният ръст на търговията и инвестициите, а също понижаването на производителността. Участниците на срещата отново обещаха да използват всички средства на фискалната политика, както и структурните реформи за стимулирането на ръста.
Президентът на Китай Си Дзинпин обяви като основна тема на срещата „борбата срещу протекционизма, който заплашва глобализацията и свободната търговия". В комюникето след срещата бе посочено, че СТО „трябва да играе централна роля в световната търговия", а споразуменията не трябва да имат дискриминационен характер"
Източник: Агенция "Фокус"