- 24 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Цените на петрола ще се покачат до 60 долара за барел
06 Септември 2016 | 10:25
/КРОСС/ Има основания да се смята, че в близките месеци цените на петрола ще се покачат до 60 долара за барел. Москва и Рияд подписаха договор за стабилизация на пазара на петрола. У страните производители на суровината заради ниските цени има проблеми, свързани бюджета. За да се постигне ръст на цените е необходимо замразяване на добивите. За това са готови Русия, Саудитска Арабия и други страни от ОПЕК като Алжир и Венецуела. Но има преграда в лицето на Иран, който след отмяната на наложеното срещу него ембарго стремително увеличава добива и не позволява ръст на цените. Едва през септември на Международния енергиен форум в Алжир ще стане ясно дали и Техеран ще замрази добива си, пише „Московский Комсомолец".
Подписването на споразумението за стабилизацията на петролния пазар между Русия и Саудитска Арабия стана сензация, но не прозвуча като гръм от ясно небе. Представители на министерствата на двете държави неведнъж провеждаха неофициални срещи помежду си, но не подписваха конкретни договори.
„Координацията ни ще има особено значение за стабилността на пазара". На практика ние откриваме нова епоха на сътрудничество", заяви министърът на енергетиката на Русия Александър Новак. Очаква се, че Русия и Саудитска Арабия ще се съгласуват с останалите производители на петрол за съвместно замразяване на добивите до определено равнище. Никой не крие, че основният въпрос на дневен ред е увеличаването на доходите от износ на суровината. Министърът на петрола на Алжир Нуредин Бутерфа определи моментната цена на барела като „неприемлива". Според него тя трябва да е между 50 и 60 долара. С две ръце за замразяването на добивите е Венецуела. За това говорят Кувейт и ОАЕ.
Против това е Иран, влизащ в ОПЕК и явяващ се втори по добиви представител на картела. След отмяната на западните санкции върху него иранските предприятия увеличиха добива. Това е една от причините, заради които цените на суровината паднаха. Иран не възнамерява да намалява добивите, искайки увеличаването на добивите до равнището преди въвеждането на санкциите - 4 милиарда барела дневно. В момента той добиват по 3,8 милиона. За постигането на тези числа Техеран ще се нуждае от два-три месеца.