• 25 Дек 2024 |
  •  USD / BGN 1.8819
  •  GBP / BGN 2.3566
  •  CHF / BGN 2.0949
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Плаха стабилизация на петролните пазари след вчерашния спад на цените с над 3%

Плаха стабилизация на петролните пазари след вчерашния спад на цените с над 3%

/КРОСС/ След вчерашния драматичен ценови спад с над 3%, днес петролните пазари опитват известна стабилизация, но търговците продължават да се страхуват, че проблемът със свръхпредлагането ще продължи да оказва силен натиск върху петролните цени през следващите месеци.

В началото на днешната търговия фючърсите на петрола сорт брент с доставка през февруари 2016 г. се понижиха до 36,56 долара за барел, изтривайки цялото предколедно поскъпване до 38,05 нивото. Спадът обаче се ограничи недалеч от 11-годишното дъно от началото на миналата седмица около 35,98 долара за барел (най-ниско ниво от юли 2004 г.), след което цените на петрола сорт брент се повишиха плахо с 0,25% към 36,71 долара. Снощи февруарските фючърси на американския лек суров петрол се сринаха с 3,4% към 36,69 долара за барел преди да последва слабо повишение с 0,33% към 36,93 нивото и на този етап се опитват да стабилизират 6-годишното дъно от 33,98 долара, отбелязано на 21 декември.

В свой последен доклад JBC Energy (водеща компания за анализ на петролните и на пазарите на природен газ) отбеляза, че растежът при потреблението на тези суровини в Европа се е оказал през октомври на негативна територия за пръв път от началото на годината. Това представлява свиване на потреблението със 170 хиляди барела на дневна база, като в същото време JBC Energy подчерта и забавящото се търсене (потребление) от страна на Китай.

Някои анализатори прогнозират, че петролният добив ще продължи и в бъдеще да надвишава търсенето с повече от 2 милиона барела на ден, но въпреки това страните от ОПЕК няма да вземат решение за ограничаване на производството, засилвайки по този начин натиска върху цените на „черното злато".

Според данни на компанията за нефтени услуги Baker Hughes, близо 64% от американските платформи за добив са били затворени през настоящата година, но все още не се е осъществил съществен спад в производството, тъй като останалите производителите в страната са в състояние да работят по-ефективно.

Свръхпредлагането е малко вероятно да бъде облекчено в скоро време, тъй като Иран обяви, че ще увеличи своя износ с 500 хиляди барела на ден в рамките на няколко седмици след вдигане на за западните санкции спрямо Техеран. Трябва да се има предвид, че Иран има четвъртите по големина запаси от нефт в света и страховете за връщане към добивната мощност от преди санкции в размер на 2,5 милиона барела на ден могат да окажат допълнителен натиск върху и без това много ниските петролни цени.

Междувременно представеният в понеделник бюджет на Саудитска Арабия за следващата година подсказва, че водената „ценова война" с шистовия петролен добив в САЩ вече оказва негативно влияние върху икономиката на кралството, като правителството в Риад планира да похарчи 135 млрд. риала по-малко през 2016 година. От Министерството на финансите на Саудитска Арабия е било поискано да направи своите бюджетни прогнози въз основа на устойчиви и упорито ниските цени на петрола и това го е принудило да намали очаквания за приходите, като същевременно бъдат съкратени и разходите.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.