• 24 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8784
  •  GBP / BGN 2.3506
  •  CHF / BGN 2.1094
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Ниските цени на петрола вредят пряко на фирмите-доставчици

Ниските цени на петрола вредят пряко на фирмите-доставчици

/КРОСС/ „Затягането на коланите" от страна на големите петролни фирми, причинено от спада на цените на петрола, вреди пряко на финансите и стойността на акциите на доставчиците на петрол, а инвеститорите опитват да преценят дали секторът ще продължава да бъде печеливш, коментира Reuters.

Големите фирми все по-често забавят или прекратяват проекти, но според инвеститорите това е положителен опит за намаляване на капиталовите разходите след като ниските приходи от продажби започват да влияят на корпоративните печалби. Цената на акциите на някои от европейските доставчици вече падна значително.

Furgo, която преди се разглеждаше като най-безопасната инвестиция на амстердамския пазар, загуби 30% от стойността си на фондовия пазар, след като намали дивидентите по акциите. Обратите в стойността на Furgo приличат на тези на малка фирма - само в четвъртък еднодневният й ръст беше 28%.

Периодът на най-голяма волатилност обаче тепърва ще настъпи, коментират анализаторите, тъй като спадът в цените на петрола и забавянето на въздействието на снижаването на капиталовите разходи ще увеличат напрежението върху фирмите да запълнят липсите в отчетите си.

„Петролните фирми днес приличат на банките от еврозоната преди няколко години. Секторът понесе много щети и най-вероятно положението ще се влоши преди да се подобри", коментира мениджърът в Montaigne capital Арно Скарпаси.

Това ще навреди и на дълготрайните инвестиции в енергийния сектор, който от началото на финансовата криза е сред секторите с най високи дивиденти - само през второто тримесечие на 2014 г. изплатените дивиденти са приблизително 41,6 млрд. долара.

Според анализатори от Nomura норвежката фирма Seadril, която се занимава с нефтени сондажи ще е сред онези, които ще запълнят липсата на финансиране със снижаване на дивидентите.

През последните пет месеца цената на бенчмарковия сорт Brent спадна с 30%, до 82 долара за барел - най-ниската стойност през последните четири години, а мнозина очакват свиването на търсенето, комбинирано с ръст на предлагането да доведе до още по-ниски цени.

Допитване на Reuters до икономисти сочи, че през 2015 г. Brent ще е със средна стойност от 93,70 долара за барел и 96 долара през 2016 година. Това може значително да обърка плановете на големите фирми в бранша - френската Total например все още ползва цена от 100 долара при планирането - и ще попречи на плановете им да увеличат инвестициите.

„Големите пет" в сектора обаче не са толкова засегнати от спада в цената - BP дори обяви миналия месец, че планира увеличение на дивидентите.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.