• 21 Дек 2024 |
  •  USD / BGN 1.8824
  •  GBP / BGN 2.3574
  •  CHF / BGN 2.1037
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

25 млрд. са изтекли от България

25 млрд. са изтекли от България

/КРОСС/ България е загубила 25 милиарда долара в последните 10 години от незаконно изтичане на капитали и заема 33-то място в света от 145 държави в класацията на Global Financial Integrity за най-големите незаконни финансови потоци в периода между 2003 и 2012 г.
В разглеждания период страната ни е губела средно по 2,5 милиарда долара на година от незаконно изтичане на средства. През 2012 г. сме загубили 1,762 милиарда долара спрямо 1,792 през 2011 г. В разглеждания период най-малко незаконно изтичане на пари от България е отчетено през 2010 и 2009 г., съответно 730 и 866 милиона долара. Най-много пари са изтекли през 2008 г. - 5,3 милиарда долара и през 2007 г. - 4,6 милиарда долара, пише БГНЕС.
Global Financial Integrity отчита, че близо един трилион долара са изтекли незаконно от развиващите се страни през 2012 г., което означава рекордно ниво на корупция, пране на пари и фалшиви търговски документи. Незаконните финансови потоци в света са нараствали с 9,4% на година в десетилетието до 2012 г., близо два пъти повече от темпа на икономически растеж, като от източването са пострадали най-вече бедните страни.
Най-големите изтичания идват от гигантски, но лошо регулирани икономики като Бразилия, Китай, Индия и Русия, отбелязва GFI. Незаконно източените пари от Китай са достигнали 125 милиарда долара на година в този период. В топ десет попадат обаче и редица динамични икономики от среден размер - Малайзия, Мексико, Саудитска Арабия и Тайланд. Мексико е на трето място в класацията за най-голямо изтичане на средства със средно 54 милиарда долара на година.
Общо незаконното изтичане на капитали от развиващите се и нововъзникващите икономики през 2012 г. достига 991,2 милиарда долара, повече от общата сума на влизащите чуждестранни инвестиции и чуждестранната помощ в тези страни.
През десетилетието общото незаконно изтичане на капитали е достигнало 6,6 трилиона долара или около 4% от цялата световна икономика. От гледна точка на средния размер на последиците най-пострадалите страни от изтичането са били в Близкия Изток и Северна Африка, както и в Субсахарска Африка.
Основният начин за изтичане на пари от страните е чрез фалшиви фактури при търговски трансакции, които позволяват на износителите и вносителите да запазят пари извън държавата. GFI отбелязва, че отделните страни и ООН трябва да се съсредоточат върху намаляването на незаконното изтичане, за да се борят с бедността и да стимулират растежа.
В топ десет на развиващите се страни с най-голямо изтичане на капитали през 2012 г. попадат Китай с 248 милиарда долара, Русия със 122 милиарда долара, Индия с 94 милиарда долара, Мексико с 59 милиарда долара, Малайзия с 48 милиарда долара, Саудитска Арабия с 46 милиарда долара, Тайланд с 35 милиарда долара, Бразилия с 33 милиарда долара, Бразилия с 33 милиарда долара, Южна Африка с 29 милиарда долара и Коста Рика с 21 милиарда долара, пише "Новинар".

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.