- 26 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
В Парламента хората могат да участват във вземането на решения, не на референдум
12 Февруари 2017 | 11:43
/КРОСС/ „Хората искат да бъдат лъгани, защото те не приемат истината, защото те не наказват лъжата. Те продължават да гласуват за хора, които ги лъжат. Така са правили и така ще правят. Истината е, че когато нещата са тежки, те искат отговорност от всички, а не прехвърляне". Това каза пред БНТ лидерът на „Движение 21" Татяна Дончева.
„Всичко, което виждате и не виждате в парламента се среща в живота, в парламента е просто в умален вид, върху 240 души, извадка", допълни тя.
„Лъжата се възприема толкова лесно в политиката по няколко причини. Никога политиците не са били ценени по това, какво могат, нито по това, какво са направили. Те се ценят у нас по това, дали се харесват. А харесването е свързано с много неща, включително да бъдат като нас. А на хората се внушава, че трябва да бъдат мразени и презирани, и мачкани институциите, които им дават най-големи възможности за участие в управлението. Най-големите възможности за участие на хората в управлението не са референдумите. На референдум питаш нещо с едно изречение. То може да бъде направено по 1 000 различни начина, включително извратено. Хитлер е най-ярък световен пример за това, до какво може да доведе сляпото прилагане на пряка демокрация. Тя може абсолютно да подмени всичко, което е разумно и човешко", смята Дончева.
„Парламентът е мястото, където хората имат най-голяма възможност да участват във вземането на решения и то във вземането на решения за детайлите, а не за едно изречение, не за едно послание. Само че и това е обезсмислено. Защо? По начина, по който функционира институцията. Беше време, когато там имаше идеи, имаше спорове, имаше публичност на гледни точки. В последните 10 години това нещо се изтри, абсолютно. Лека-полека това стана нормално, стана нормално да се мисли, че парламентът не е място, откъдето могат да се анализират законопроекти, да се противопоставят законодателни идеи и да се анализират резултатите от тяхното прилагане", е мнението на Татяна Дончева.
Тя категорично заяви, че ДПС не може да бъде партньор на „Движение 21". Според нея, в критични периоди за държавата, има нужда от коректив от хора, които могат, по думите й, принципно и твърдо да отстояват определени неща в обществен интерес.
По отношение на промените в БСП, относно продължителността на депутатските мандати на членовете й, Дончева заяви: „Сега тези хора, последните мохикани на БСП, които могат да пишат законопроекти са лустрирани, защото има мандатност. Защо няма мандатност за кметове, защо няма мандатност за общински съветници? Мандатността е хубаво нещо", коментира Дончева.