- 28 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8572
- GBP / BGN 2.3451
- CHF / BGN 2.1010
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Четири партии със сигурност влизат в следващия парламент
16 Септември 2014 | 14:44
София /КРОСС/ Четири партии категорично влизат в 43-тото Народно събрание, ако изборите бяха днес. Това сочи проучване на Центъра за анализи и маркетинг за периода 5-10 септември. След запитване между 1021 пълнолетни граждани социологът Юлий Павлов представя статистиката, че ГЕРБ, БСП, ДПС и Реформаторският блок със сигурност ще са в следващия парламент. При избори днес ГЕРБ биха спечелили 36% от гласовете на българските гражданите, "БСП - лява България" - 22%, ДПС - 15%, а РБ - 6%.
За момента според Павлов над 4%-ната бариера са и Патриотичния фронт на НФСБ и ВМРО заедно с България без цензура. Те обаче минават бариерата със стотни, които са в рамките на статистическата грешка и бъдещето им не е сигурно. Същото важи и за Атака и АБВ, които са съвсем малко под 4%.
Общо 60% от запитаните българи са решили, че ще гласуват, а 20% са сигурни, че няма да упражнят правото си на вот. Павлов очаква действителният брой на гласоподавателите на 5 октомври да е близо 48%. Той е почти сигурен, че броят на гласувалите ще е по-нисък от този на предишните предсрочни избори през май 2013 г.
Проучването сочи още, че има лек спад на хората, които не биха продали гласа си. 75% са категорични, че няма да изтъргуват правото си на вот, като за миналата година са били към 80%. Близо 5% са склонни да продадат гласа си за 50-100 лева, а 4,4% слагат цена от над 500 лева за демократичното им волеизявление. Павлов уточнява, че на пазара на гласовете няма кой да предложи такава сума, тоест тази им готовност няма да остане реализирана. Влиянието на купения вот няма да е голямо на парламентарните избори, успокоява социологът.
Криза в доверието към всички политици и институции отчитат още от Центъра.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов и столичният кмет Йорданка Фандъкова се ползват с почти еднакво високо доверие в обществото, но и при тримата недоверието надхвърля доверието, като при двете дами има лек спад.
Доверието към Георги Близнашки и бившият премиер Пламен Орешарски са съответно с 17 и 15% доверие, което показва, че има изравняване, което поставя президентът Росен Плевнелиев в позиция на спад на доверие към институцията. Като цяло доминиращо е одобрението, но предишното служебно правителство на Марин Райков се ползваше с по-високо доверие в обществото. Този път това не се случи. Михаил Миков се полазва с високо доверие след заемането на лидерското място в БСП. Около 59,60% от симпатизантите на БСП. Интересно е, че позициите му се изравняват с тези на бившия лидер Сергей Станишев, отбелязва социологът Юлий Павлов. Тримата лидери, които се ползват с най-голямо недоверие сред обществото са Волен Сидеров, Лютви Местан и Николай Бареков. От институциите с най-ниско доверие се ползват главният прокурор Сотир Цацаров и шефът на БНБ Иван Искров. 4% на Иван Искров идват от неадекватните му действия в институцията.
Както и други социологически изследвания, и това сочи, че българинът става все по-голям песимист. Над половината от запитаните считат, че икономическото състояние на страната се е влошило в последната една година, въпреки че икономическите показатели сочат точно противното. Голяма част от гражданите не вярват и в това, че скоро ще настъпят положителни промени.