- 23 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Министерството на финансите възроди стари идеи на ДПС за офшорките
25 Август 2015 | 17:50
/КРОСС/ Дружества, регистрирани в офшорни зони, да могат да придобиват до 10% от капитала на медии, банки, застрахователни и пенсионни дружества, което сега е забранено. Това предвижда законопроект на Министерството на финансите, публикуван за обществено обсъждане.
Предлаганото изменение в закона предвижда от 1 януари 2016 г. офшорни компании да могат да притежават до 10 на сто от дружества в общо 20 дейности, внесени в рестриктивния списък на т. нар. закон за офшорките на депутатите Йордан Цонев и Делян Пеевски, приет при управлението на кабинета „Орешарски".
Целта на влезлия в сила от 1 януари 2014 г. закон беше да изясни действителните собственици на тези компании, както и да ограничи контрола им върху публични ресурси. Половин година по-късно обаче се оказа, че рестрикцията възпирала чуждестранните инвеститори да купуват дялове от български компании, а самите дружества са застрашени от отнемане на лиценза, ако една тяхна акция се окаже собственост на офшорка. През юни 2014 г. самият Йордан Цонев, който беше председател на бюджетната комисия по това време, беше внесъл подобна поправка. Предишното Народно събрание обаче не успя да я приеме, защото се разпусна предсрочно, припомня „Дневник".
В мотивите към законопроекта се казва, че целта е от ограниченията да бъдат изключени минимални участия, с които дружество, регистрирано в юрисдикция с преференциален данъчен режим или неговите
действителни собственици не могат реално да контролират българско дружество или дейност в България. По този начин ще се избегне ситуация, при която поради притежаването на една акция в банка, застрахователно дружество или пенсионноосигурително дружество от дружество, регистрирано в офшорна зона, да се стига до отнемане на лиценз за банкова или застрахователна дейност.
Както Йордан Цонев преди година, така и ведомството, ръководено от Владислав Горанов сега, предлага вписването на обстоятелствата около действителните собственици на офшорните дружества да става в специален регистър към Агенцията по вписванията, а не в Търговския регистър, какъвто е сегашният закон. Информация от специализирания регистър ще се дава при поискване само на компаниите, в които офшорката участва, на Националната агенция за приходите, Държавна агенция „Национална сигурност", специализираните регулатори (Българската народна банка, Комисията за финансов надзор и други) и компетентните органи по смисъла на закона, се посочва в мотивите.
Тези структури ще могат да използват информацията само за служебни цели при опазване на поверителността на личните данни на действителните собствениц, гласи проектът.
Преди година депутатът от БСП Георги Кадиев беше напомнил, че ограничението за офшорна собственост до 10% от капитала лесно може да бъде прескочено като 10 дружества на едно лице придобият по 9.99% от съответната компания.