• 27 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8572
  •  GBP / BGN 2.3451
  •  CHF / BGN 2.1010
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Даниел Митов: Поддържам преговорния процес за Трансатлантическото споразумение

Даниел Митов: Поддържам преговорния процес за Трансатлантическото споразумение

/КРОСС/ „Да направим едно много важно уточнение - казах, че поддържам преговорния процес за Трансатлантическото споразумение (TTIP) и всякакви други спекулации са абсолютно излишни. На всичко отгоре Министерският съвет в началото на тази година - в пакета, в който е одобрил позициите на България в участието ни в Европейски съвети, е минал тази граница, т.е. там са одобрени много повече неща - подписването на споразумение, премахването на тарифни и нетарифни ограничения, много неща, които биха били от полза за България. Но аз не съм минавал тази граница. Движил съм се в мандата, който може един служебен министър да си позволи. Това съм могъл да направя - това съм направил. А моето лично мнение не го изразявам в случая. Аз изразявам мнението на държавата и съм внимавал много какво казвам, потвърди служебният външен министър. Затова спекулации по тази тема не може да има. Всеки, който ги прави или лъже или просто си прави кампания на гърба на служебния кабинет, е неговото мнение", заявява външният министър в служебния кабинет Даниел Митов в интервю за БГНЕС.

„Ние сме заявили, че сме от политическата част от коалицията срещу "Ислямска държава" и подкрепяме усилията на международната общност да се справи със заплахата", заявява Митов.

„Ислямска държава" първо не е никаква държава, това са терористи, хора, които по никакъв начин не могат да се наричат държава. Срещу проявленията на такъв вид тероризъм ние трябва да се бием. Това се случва през една граница от нас. Въпросните хора има опасност в един момент да започнат да се връщат обратно към Европа или да бягат в най-различни посоки и една от дестинациите им да е България. Ние трябва да сме подготвени за този момент. Готови сме и това, което е нужно да се направи до момента е направено. Разбира се, степента на подготвеност винаги може да бъде увеличавана. Ние поддържаме постоянна връзка със службите, с нашите партньори на европейско и на трансатлантическо ниво. Постоянно се водят разговори как да се подобрява сътрудничеството, така че да можем да реагираме във всяка една създала се ситуация. Но, първо, „Ислямска държава" трябва да бъде разбита на територията на Ирак и Сирия, където в момента е завладяла земи и селища. Второ, да бъде делегитимирана идеологията й като цяло - радикалният ислям е заплаха както за Европа, така и за самите държави в Близкия Изток и Северна Африка, те също трябва да бъдат активни в това отношение. Трябва да се отрежат всички пътища за финансиране на бойците от „Ислямска държава". По всякакъв начин трябва да им се пречи, когато тръгнат да пътуват или да бягат и да не могат да се измъкнат, без да отговарят за престъпленията си, каза той. Ние трябва да сме готови във всеки един момент да знаем кои са тези хора и да реагираме", коментира министърът.

„Аз се обаждам както на Николай Младенов, така и на Соломон Паси, обаждал съм се и на други бивши външни министри". Така отгововаря Даниел Митов на въпрос дали е вярно, че често се обажда на бившия външен министър Младенов за определени решения и дали се чувства неуверен на поста, който заема.

„Не може да се очаква един външен министър по някакъв начин да не се обърне към традицията, която съществува вече в държавата, продължи той. Ще имам разговори и с други външни министри, с които до момента не съм се срещал. Това е съвсем нормална практика и не може по никакъв начин да се разглежда като неувереност, а по-скоро като елемент от някакъв вид приемственост. И с г-н Вигенин съм говорил, когато трябваше да приемаме и предаваме поста и винаги ще се обърна и към него за съвет, когато трябва да се установи каква е нишката по определен въпрос, как се е развивал във времето, коментира той. Така се прави в нормалните държави", заключава Митов.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

Вероятно под държавата се разбира министерския съвет и парламента. Не, че там присъстващите са точно народни представители. Външният министър винаги трябва да внимава какво говори, но не става ясно какво е личното му мнение по въпроса за трансатлантическото споразумение в частта му касаеща националния суверенитет и субординацията между транснационалните компании и отделната държава. Практиката показва, че никой не ти дава нищо безплатно и националният интерес винаги е в конфликт с корпоративния. След подобни споразумения обикновено се стига до :" ... е, ами това е, няма значение дали ви харесва" и "кьорав карти не играе"

06.11.2014 09:33:08

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.