• 28 Юни 2024 |
  •  USD / BGN 1.8286
  •  GBP / BGN 2.3121
  •  CHF / BGN 2.0365
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 19°C

Ще плащаме ли още за "царските" имоти

Ще плащаме ли още за "царските" имоти

/КРОСС/ Три години вече държавата води съдебната битка за т.нар. царски имоти. Иска си от наследниците на Борис и Фердинад дворците "Врана", "Царска Бистрица", "Ситняково", 15 дка гори в Рила и др.

Ответници по делата са Симеон Сакскобургготски, сестра му Мария Луиза, Фердинанд фон Вюртемберг, Александер фон Вюртемберг, Ойген фон Вюртемберг, Софи Едокси Мария Луиз, Маргарет Люс-Байи дьо Шовини.

Адвокатите на държавата от кантората "Савова и сие" настояват, че имотите са придобивани с пари от хазната и от името на държавата. Дори да се приеме, че са били лична собственост на коронованите особи, то със Закон за обявяване на държавна собственост от 1947 г. имотите на семействата на Фердинанд и Борис III и са одържавени.

Не една и две, а седем адвокатски кантори, наети от принцовете и принцесите се борят срещу тази на Ирен Савова в съда. Те стратегически се позовават на решението на Конституционния съд от 1998 г., с което законът от 1947 г. бе обявен за противоречащ на българската конституция от 1991 година.

Решението на Конституционния съд категорично няма значението, което някои се опитват да му придадат, контрира защитата на държавата. Да, с него законът от 1947 г. е обявен за противоречащ на приетата през 1991 г. Конституция на Република България. Това е безспорен факт. Но въпросното решение има само декларативен характер. То не урежда и не може да уреди правила за реституция на одържавените имоти. Затова от него не произтичат никакви права за наследниците на короната.

На съдебните сражения не им се вижда краят. А смяната на всяко правителство е изпитание за адвокат Савова, която е принудена да чака с часове пред канцелариите на новата власт височайше одобрение да продължи борбата.

Някой спомня ли си как, като пое управлението на България през 2009 г., премиерът Борисов горещо призова народните представители да изготвят специален закон, уреждащ спора за "царското имане"? Не стана. Какво им пука на депутатите, техният личен джоб това не го засяга! Въведоха мораториум - докато такъв закон влезе в сила, Царят да не си сече горите. Той обаче се оплака от него в Страсбург. Ако спечели делото там, пак ли ще плащаме?

Автор: Анна Заркова за Труд

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.