• 25 Дек 2024 |
  •  USD / BGN 1.8819
  •  GBP / BGN 2.3566
  •  CHF / BGN 2.0949
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Квотите за имигранти отново отказани от Централна Европа

Квотите за имигранти отново отказани от Централна Европа

/КРОСС/Четири централноевропейски държави и Латвия отхвърлиха опитите на Европейската комисия да им наложи да приемат определени квоти от имигранти. Това стана в навечерието на днешната среща на вътрешните министри и министрите на правосъдието от 28-те държави от ЕС и два дни преди същата тема да обсъждат на извънреден Европейски съвет лидерите на страните членки.

Външните министри на Чехия, Полша, Словакия, Унгария и Латвия се събраха в Прага с посредничеството на люксембургския си колега Жан Аселборн. Те не промениха позициите си и продължават да смятат, че инициативата за имигрантски квоти е незаконна и че ако тя им бъде наложена с решение на две трети от страните членки, може да изпратят казуса до Съда на Европейския съюз в Люксембург.

Спорът се върти около съдбата на 66 000 души, получили статут на бежанци, които трябва да бъдат изведени от Гърция и Италия и разпределени в други държави от ЕС. Вече има споразумение за 40 000 души и принципно съгласие - но не и за включването им в задължителни квоти - за други 120 000, от които 54 000 са от Унгария.

На пръв поглед броят на бежанците, за които се спори, е малък на фона на близо 1 милион имигранти, които се очаква да влязат в Германия тази година, и на други 500 000, които според граничната агенция Frontex са готови да потеглят от Турция към ЕС.

Но въпросът е за суверенитет и кой управлява в Европейския съюз, коментира "Гардиън" - Брюксел и Берлин или националните правителства. Централноевропейците се чувстват изнудвани от германците, които дори заплашиха със спиране на еврофондове, ако някоя страна откаже да приеме квотите.

За Европейската комисия е важен принципът да се създаде прецедент, върху който да бъде изградена единна политика на ЕС по въпросите на имиграцията и бежанците. На практика обаче Брюксел предлага да се разшири в европейски мащаб вече действащата схема в Германия, където бремето по приемане и настаняване на бежанци се разпределя сред 16-те федерални провинции по формула, която взима предвид благосъстоянието, безработицата и гъстотата на имигрантите във всяка една.

Ако този механизъм бъде наложен с квалифицирано мнозинство от страните от ЕС, има риск да се създаде ситуация, в която бежанците са изпращани в държави, които не искат и в които те не искат да живеят.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

ДАЛНОВИДНА ПОЛИТИКА, ЗА РАЗЛИКА ОТ НАШИТЕ ГЛАМАРИ КОИТО УЖ НИ РЪКОВОДЯТ

22.09.2015 11:52:19

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.