- 05 Яну 2025 |
- USD / BGN 1.8991
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0891
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Дянков: Продължават да се наливат пари в здравеопазването, но то не се подобрява
04 Декември 2017 | 09:22
/КРОСС/ В Бюджет 2018 за пореден път се дават допълнителни пари за здравеопазване, близо 400 млн. лева допълнително спрямо предишните години. А само за последните 7 години са дадени близо 2 млрд. лв. повече пари. Системата ги усвоява, но здравеопазването не се подобрява. Така коментира бюджета в здравния сектор бившият министър на финансите Симеон Дянков.
"Аз се надявах, че министърът на здравеопазването, като бивш финансист ще подобри ситуацията. За съжаление обаче подходът не е сменен. Мислех, че може цялата система да се преразгледа. А не такива частични мерки, за да се каже, че няма да има нови болници, няма да има нови лекарства. Това според мен не е добра стъпка", заяви бившият министър на финансите Симеон Дянков.
„Мораториумът върху лекарствата за мен е грешка. И то по-скоро не е грешка, а показва, че по-общата политика в здравеопазването продължава да липсва", добави той.
Докато Симеон Дянков беше министър на финансите, бяха сменени най-много здравни министри. Правилно или грешно е да се наливат още пари в здравеопазването според него?
„В системата на здравеопазването, дори в тежките години на икономическа криза, по 300-400 млн. лв. допълнително влизаха в системата, но някак си качеството не се подобрява. Затова трябва да се погледне клинична пътека по клинична пътека. Да се види къде има достатъчно пари и къде няма", коментира Симеон Дянков.
По думите му Северна България се обезлюдява.
„Като се стигне до един етап, в който няма вече достатъчно хора, каквото и да правиш вече, каквито и магистрали да строиш, няма да се върнат хората. Тогава става голям демографски и икономически срив в Северна България и се фокусираме върху София, Бургас, Стара Загора, Пловдив. Но в Северна България икономиката липсва", каза още Симеон Дянков.
И прогнозира: „Пред нас има поне 3-4 години с добър икономически растеж между 3 и 5 %. Но те се изработват основно в София, Бургас, Стара Загора, в Южна България. Какво трябва да се направи? Да се гледа област по област", допълни Дянков, като уточни, че този предстоящ растеж се дължи и на растежа на Европейския съюз.