• 14 Май 2025 |
  •  USD / BGN 1.7601
  •  GBP / BGN 2.3267
  •  CHF / BGN 2.0900
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Износът на българско оръжие бележи двоен ръст

Износът на българско оръжие бележи двоен ръст

/КРОСС/ Двоен ръст бележи износът на оръжие от България през последните години спрямо периода 2011-2013 г., сочат данните от предоставената на „Монитор" справка от Министерството на икономиката за експорта на продукти, свързани с отбраната. Реализираният износ на военни изделия към трети страни и трансфер към такива от ЕС надхвърля 403,6 млн. евро по последни данни на Междуведомствената комисия за експортен контрол и неразпространение на оръжията за масово унищожение. Те са за 2014 г., но министърът на икономиката Божидар Лукарски подчерта пред „Монитор", че тенденцията на чувствителен ръст се очаква да се запази и за тази и миналата година.По думите му определено се забелязва увеличаване на броя на поръчките.

За сравнение в периода между 2011 и 2013 г. експортът на отбранителна продукция средно беше около 250 млн. евро, припомни зам.-шефът на военната комисия в НС полк. Валентин Радев, който в първия мандат на кабинета „Борисов" бе зам.-министър на отбраната. Според него постигнатите резултати в износа сега са наистина впечатляващи. Основната предпоставка за това било отварянето на нови локални военни конфликти или предварителната подготовка за разразяването на такива. „Тогава се купува ударно въоръжение и се случват пикови години и за нашия износ", уточни полк. Радев. До раздвижване на експорта водели и активната маркетингова политика на родните компании в сектора, разработването на нови конкурентноспособни изделия, както и засилването на сътрудничеството с традиционни и разработването на нови пазари. Наред с това две големи сделки за Индия и Алжир чакали своята реализация от сключени по-рано договори и по всяка вероятност те също са качили последните внушителни цифри.

Топ дестинациите, към които изпращаме наша военна продукция, са Ирак, Афганистан, Египет, Алжир и Индия, уточниха и от Министерството на икономиката. Вече изнасяме активно и за Азербайджан и Грузия, като тези пазари са сравнително нови - отворени са през 2011 г. и 2012 г.
Какво изнасяме

Според данните на ведомството обаче въпреки значителния ръст на експорта на практика не са били реализирани повече от половината от издадените 506 разрешения през 2014 г., чиято стойност е била за близо 828 милиона евро.

„Това е нормално, обикновено така се случва всяка година", поясни полк. Радев. Понякога след издаването на разрешенията в съответната страна, за която е бил планиран износът, става революция, сменя се режимът и сделката пропада. Това обаче тежи на фирмите, защото те предварително активно купуват от Министерството на отбраната боеприпаси с отпаднала необходимост например. Икономическата криза или пък подем не влияели на тренда в експорта. „Където има войни, там кризите нямат значение. Плащаш за сигурност, а тя няма цена. Може да са най-бедните държави, но плащат големи пари за въоръжение", коментира полк. Радев мотивацията на размирните страни да се въоръжават до зъби. В последните години две трети от износа на българска специална продукция се пада на боеприпасите. Според експерти това е нормално, защото те са консуматив към продадени по-рано оръжейни системи.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.