- 25 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Държавата ще опита да изкупи двете американски централи
07 Октомври 2015 | 15:07
/КРОСС/Българската държава се изправя пред нова мегасделка за милиарди левове. Министерството на енергетиката ще предложи на двете американски ТЕЦ в комплекса „Марица-изток" да изкупи техните акции. Целта е държавната НЕК да се избави от тежките дългосрочни договори за задължително изкупуване на електроенергията им на високи цени.
Решението за това е взето на среща на вицепремиера Томислав Дончев и министрите Владислав Горанов и Теменужка Петкова с национално представените работодателски организации (НПРО) на 1 октомври. По време на дискусията е обсъден проект на Пътна карта за реформи в енергетиката, предложен от бизнеса.
„По предложение на НПРО бе взето решение Министерството на енергетиката да проведе среща с потенциален инвеститор, за да се проучат възможностите държавата да предложи за изкупуване акциите на „AES Марица изток 1" и „Контур глобал Марица изток 3", като на потенциалния инвеститор се предостави правото за изграждане на нов далекопровод и/или да му се осигури достъп до съществуващия далекопровод за директен износ", се посочва в съобщението на Българската стопанска камара от днес, 7 октомври.
Във връзка с предложението на работодателите за анализиране на опцията „фалит на НЕК" бе отбелязано, че задлъжнялостта на националната компания е следствие, а не причина, както и че НЕК е страна по договори, поради което към момента евентуален фалит би усложнил обстановката.
Относно ускорената газификация на страната, участниците в срещата бяха информирани, че до дни ще бъде готов докладът на работната група за ускорената газификация, която предвижда грантово финансиране и възможност за ниско лихвен кредит за дофинансиране на сумата за газификация, а относно „Чирен" - през октомври ще бъдат лансирани проучвателните сондажи за разширяване на капацитета на газохранилището (проектът е получил финансиране по механизма за свързване на Европа).
В хода на разговора стана ясно, че вече се работи по модернизацията за газовата и електроенергийната мрежи, като няколко проекти за далекопроводи и рехабилитация на газовата инфраструктура са получили финансиране от ЕС. Предстои интеграцията на енергийния пазар със съседните страни, като естествена последица от либерализацията на пазара. В момента тече подготовка за либерализация на електроенергийния пазар и се очаква българската независима енергийна борса да започне да функционира от януари 2016 г., а от началото на декември 2015 започват пробни сесии. В момента Световната банка прави цялостен анализ на сектора и на икономическия модел на електроенергийния пазар, се посочва още в съобщението на БСК.