-
17 Май 2025 |
USD / BGN 1.7472
GBP / BGN 2.3209
CHF / BGN 2.0849
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C
Ердоган ядоса българи, гърци, босненци и македонци

11 Декември 2013 | 13:07

/КРОСС/Гърция се вдигна на крака, след изявление на турския премиер Реджеп Ердоган, който заяви, че турска територия е гръцка Тракия, части от Македония, България и Босна и Херцеговина, пише днес македонският "Утрински весник", цитиран от "Преса".
„Тракия е и Солун, и Ксанти, и Кърджали в България, Варадар, Скопие, Призрен в Косово, Сараево. Тракия е нашата жива история в Европа. Тя е нашият представител в този географски регион", заявил Ердоган в предизборно си изявление за местните избори в Кешан. В Гърция това изявление на Ердоган е било оценен като всичко друго, но не и като приятелско отношение на съседна страна, с която Гърция се опитва да изгражда мостове и да преодолее проблемите.
„Турският премиер се опитва да разшири турските завоювания и искания на целия балкански регион", пише вестник „Та Неа", а „Имерисия" коментира: "Ердоган е невероятен - и Солун е Тракия". За останалите медии в Гърция, основната новина била, че Ердоган е сложил и Скопие в Тракия. Изданието посочва, че двете държави вече започнали да изглаждат отношенията и да установяват нова връзка, далеч от националистическите и иредентистки изявления от двете страни. Все пак подобни изявления създават нови бразди по пътя към решаването на проблемите. Ердоган създаде ново охлаждане на гръцко-турските отношения, което се смята за особено неприятно в момента, тъй като идва три дни след посещението на турския външен министър Ахмет Давутоглу в Атина.
„По този начин Ердоган продължава с провокациите за връщане на стария, но никога незабравен план за възкръсване на „Турската република Тракия", в която освен територии от Гърция има територии и от Южна България и Централните Балкани", пише „Та Неа".
От гръцкото външно министерство реагирали остро на изявлението, което, според вестника, е припомнило за изявлението на бившия албански премиер Сали Бериша, който говорел за Албания с територии в Македония, Гърция и Косово.
„Трябва винаги да се внимава на историческите изказвания, особено в регион като Балканите. Днес единственият критерий е зачитане на международното право и правилата, които се основават на добросъседските отношения, които от своя страна почиват на уважаване на териториалната цялост и суверенитета на държавите от региона. За Гърция, която би могла да направи много исторически изказвания, това е единна и неотчуждаема позиция", заявил говорителят на гръцкото МВнР Константинос Кутрас. Изданието посочва, че не било за първи път Ердоган да предизвиква подобни реакции. През октомври негово изказване по време на посещение в Призрен предизвика остри реакции в Сърбия. Тогава заяви, че „Косово е Турция и Турция е Косово", посочвайки близките връзки между турската и косовската страна.
Изявлението на Ердоган в подкрепа на идеята за възстановяването на Турската република Тракия е наистина смущаващо, призна и директорът на Националния исторически музей проф. Божидар Димитров.
„Тези изявления са направени, наистина, на предизборен митинг (какво ли не обещават политиците на предизборни митинги), но все пак на Балканите, такива претенции в края на 2013 г. не бива да се правят, още повече, че две от съседните страни, Гърция и България, са членки на Европейския съюз", каза Димитров.
Турция е кандидат-член в Европейския съюз, и разчита на гласовете на тези държави за приемането си. „Не съм чел изявлението на Реджеп Тайп Ердоган, но мисля, че той има добри съветници, които все пак са му обяснили, че Солун, Скопие и Косово не са в географската област Тракия. Мисля, че той е говорил за областта Румелия, в която влизат всички европейски територии на Османската империя. Империята има само две области (Бейлер Бейста - Румелия и Анадола). Столица на Румелия до 1834 година е София, а след тази дата - Битоля", заяви Божидар Димитров.
„Турската република Тракия е създадена от офицери кемалисти след Първата световна война в Беломорска и част от Одринска Тракия", добави Димитров.