- 25 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
България осъдена да плати 550 млн. евро за спирането на АЕЦ „Белене"
16 Юни 2016 | 12:53
/КРОСС/ България беше осъдена да заплати на Русия за спирането на строежа на АЕЦ "Белене" - според българската страна сумата е около 550 милиона евро, а Москва твърди, че става дума за 620 милиона евро. От Министерството на енергетиката не отхвърлиха възможността сумата, която трябва да платим да е наистина 620 милиона и обясниха, че предстои детайлно да се запознаят с дължимото от НЕК.
С парите ще купим поръчаното оборудване за площадката на ядрената централа преди прекратяването на строежа. Все още не е ясно какво точно е оборудването, какво ще правим с него след това и откъде ще дойдат парите. Премиерът Бойко Борисов пък се обърна към българските партии с по-тесни контакти с руската страна да лобират или за построяване на централата, или за продаване на оборудването.
Арбитражният съд в Женева е отсъдил Националната електрическа компания да заплати оборудването за площадката на АЕЦ „Белене", което е поръчано от „Атомстройекспорт" - дъщерно дружество на „Росатом". Така НЕК трябва да купи това оборудване за около 550 милиона евро, по думите министъра на енергетиката Теменужка Петкова. Според руската компания признатите й щети се равняват на 620 милиона евро. А какво точно е оборудването още не се знае.
"Трябва задължително да се направи проверка на място, за да се види на какъв етап е това оборудване, за какво става въпрос и какво на практика НЕК трябва да придобие", каза Теменужка Петкова.
Още не е ясно и откъде ще се вземат парите и има ли НЕК ресурса да си плати.
"Това, разбира се, ще стане известно, едва след като извървим целия този път, който е свързан с анализ на арбитражното дело, а това е много сложен арбитраж, стотици страници, трябва много внимателно НЕК да направи този анализ, за да бъде взето най-правилното е адекватно решение за дружеството", допълни министър Петкова.
Премиерът Бойко Борисов видя в решението на съда две възможности - построяване на АЕЦ Белене или продажба на произведеното оборудване. Той се обърна към българските партии с по-тесни връзки в Русия да лобира за осъществяването на един от двата варианта:
"Ако може и другите политически партии, които имат по-добри връзки от нас с Русия, да издействаме един от тези варианти. Тогава мисля, че ще стане добре", каза Борисов.
Предстои да се установи на какъв етап е оборудването, което НЕК трябва да придобие, а след това ще се търсят варианти за какво ще бъде използвано, стана ясно от думите на енергийния министър.