- 25 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Евростат: Всеки четвърти българин готов да съобщи за извършено престъпление
19 Юни 2018 | 11:19
/КРОСС/ Около 25% от българите, или почти всеки четвърти, е бил готов да съобщи за извършено престъпление или вандализъм на съответните органи. Това показват данни от мащабен анализ на Евростат за темата „Престъпност” през 2016 г.
Средният показател за европейците, които са заявили желание да докладват на компетентните органи за видяно престъпление, криминален инцидент или вандализъм в техния регион, е около 15 на сто, отчита европейската статистика.
Все пак анализът уточнява, че готовността да се докладва за видяно престъпление, е твърде субективен показател, тъй като във Великобритания, където се отчита най-нисък дял на убийства на глава от населението, е регистриран най-висок дял от хора, готови да съобщят за възникнало престъпление.
И обратно – в Литва, където е регистриран най-висок процент на убийства, има най-нисък процент от хора, готови да съобщят за престъпление или вандализъм.
Според друг акцент от анализа България е сред страните в ЕС със сравнително ниски разходи за правосъдие на глава от населението. Страната ни е отделяла приблизително по 50 евро на глава от населението за функционирането на съдебната система като цяло, при среден показател за ЕС от около 100 евро на глава от населението през 2016 г., отчита европейската статистика.
По-малко от нас за правосъдие отделят в Кипър, Румъния, Естония и Литва, където разходите за противодействие на престъпността варират от 25до 50 евро на глава от населението.
Анализът отчита и някои ключови моменти от широката палитра на престъпността, като на първо място се поставят умишлените убийства в ЕС и в частност, в България.
За отчетения период умишлените убийства у нас са били 130 на брой, което представлява по 1,7 престъпления от подобен характер на 100 000 души население при среден показател за ЕС от 0,7 на сто.
Регистрираните кражби у нас са били около 38 хиляди (по 530 на 100 хиляди души), а изнасилванията – около 120 на брой, или по 1,6 на 100 хиляди души.
Българите – най-активни при докладване на престъпление, хърватите – най-пасивни
По готовност да се докладва за видяно престъпление, криминален акт или вандализъм България е безспорен лидер в ЕС с 25 на сто.
Около 20% от италианците изразяват готовност да съобщят за видяно престъпление, както и около 18% от холандците и англичаните.
На противоположния полюс едва 3 на сто от хърватите са били готови да съдействат на компетентните органи, както и 5 на сто от литовците и поляците.
Изчисленията на Евростат за процента на хората, които са готови да докладват за възникнало престъпление, показва, че в градовете на ЕС почти всеки пети жител, тоест около 20%, са готови да съдействат за противодействие на престъпността. В селските райони този процент е близо три пъти по-нисък – едва около 7 на сто от живеещите в такава среда са били готови да съобщят за възникнало престъпление.
Най-висок дял от средства за противодействие на престъпността се отделят в Швейцария - по 450 евро на глава от населението, отчита Евростат. Втората държава, където са заделени най-много средства за съдебната система, е Люксембург – по 200 евро на глава от населението. Следват Великобритания и Германия – по 180 евро, Швеция, Ирландия и Австрия – по около 150 евро на глава от населението и др.
Най-малко средства на глава от населението за съдебната система се заделят в Кипър и Румъния – по около 25 евро, Естония и Литва – по около 40 евро, България и Унгария – по около 50 евро и др.
Общо в страните на ЕС през 2016 г. за съдебната система са били заделени над 50 милиарда евро, отчита европейската статистика.
Един от основните акценти на анализа е причинената смърт чрез убийство – в страните на ЕС за отчетения период са регистрирани над 4300 убийства, което е значително по-малко от регистрираните в ЕС през 2008 г. над 5600 убийства.
Най-висок е делът на убийствата в трите балтийски републики Литва, Латвия и Естония – с по 7 смъртни случая на 100 хиляди души население.
Най-нисък дял на убийства на глава от населението е регистриран във Великобритания и Австрия – под 0,5 на 100 хиляди души. Страната, в която са регистрирани най-много убийства е Франция – 1017 смъртни случая, или 1,5 на 100 хиляди души. В световен мащаб най-много убийства са регистрирани в Латинска Америка и конкретно в Хондурас – по 70 на 100 хиляди души население, показва анализът на Евростат.