• 23 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8784
  •  GBP / BGN 2.3506
  •  CHF / BGN 2.1094
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

НЕК още не знае дали ще обжалва решението на арбитража за „Белене”

НЕК още не знае дали ще обжалва решението на арбитража за „Белене”

/КРОСС/ НЕК още не знае дали ще обжалва решението на арбитража в Женева за „Белене", каза енергийният министър Теменужка Петкова пред парламентарната комисия по енергетика.

В момента адвокатите и на двете страни анализират казуса. За дата на връчване на съдебното решение по иска на „Атомстройекспорт" се приема 15 юни, когато решението е изпратено по електронната поща на НЕК. Оттогава тече 30-дневен срок, в който двете страни могат да обжалват пред съд в Швейцария, посочва „Инвестор".

В същото време НЕК дължи законната лихва по българското законодателство за всеки ден забавяне на изплащането на присъдения иск за оборудването в АЕЦ „Белене". Лихвата за просрочия са определя от основния лихвен процент на БНБ към 1 януари или към 1 юли плюс 10 процентни пункта. Според изявленията на Министерството на енергетиката България трябва да плати 550 млн. евро на руската страна по това дело. Изчисленията на „Атомстройекспорт" обаче са за 620 млн. евро. От руската компания обясняват, че в тях се включва стойността на оборудването, лихви, съдебни такси и адвокатски хонорари. От „Росатом" изрично посочиха, че става дума за дължимо обезщетение от 167 хил. евро на ден.

За Теменужка Петкова на пръв прочит, решението е обективно, защото първоначално Атомстройекспорт" е настоявал за почти 1,2 млрд. евро компенсация за спирането на строителството на АЕЦ Белене". Тази сума е била по седем иска и включва и стойността на произведеното оборудване, пропуснати ползи, ескалация на цената и други. Арбитражът обаче е признал само три иска с претенциите, свързани със стойността на оборудването, което струва 673 млн. евро. Сумата е намалена с платен аванс от НЕК в размер на 84 млн. евро и с 880 хил. евро - част от насрещния иск, който заведе българската страна срещу Атомстройекспорт, признат от арбитража.

Според Петкова опциите пред страната са три - да платим и да станем собственик на произведеното за ядрената централа оборудване, да намерим купувач за него заедно с конструктора „Атомстройекспорт", или да възобновим строежа на централата.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.