- 25 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
В газов хъб „Балкан" би могло да постъпва газ от различни източници, сред които и Русия
05 Септември 2016 | 13:07
/КРОСС/ С проекта за газов хъб „Балкан" ще се постигне сигурност на доставките и конкурентоспособност за завършен вътрешен енергиен пазар в региона на Югоизточна България. Това заяви Георги Гегов, изпълнителен директор на „Булгартрансгаз" ЕАД, по време на инвеститорска кръгла маса за газов хъб „Балкан". Той посочи, че в газов хъб „Балкан" биха могли да постъпват количества от природен газ от различни източници, сред които от Русия, от съществуващите или бъдещи офшорни газопроводи, от терминалите за втечнен природен газ от Турция и Гърция, Черноморския шелф, Южен газов коридор, който включва Каспийския регион, Близкия изток и Източното Средиземноморие, както и добив от България и от Румъния.
„Целта на проекта е да доставя газ на държавите-членки в региона - България, Гърция, Хърватия, Словения, Румъния, Унгария, държавите-членки от Централна и Западна Европа и държавите от енергийната общност Сърбия и Македония, Босна и Херцеговина", каза още изпълнителният директор.
От своя страна премиерът Бойко Борисов увери, че България работи ефективно за реализацията на общата европейска енергийна идея. Той посочи, че към момента всички европейски лидери са подробно информирани за идеята.
Много от вас знаят, че през последните 7 или 8 месеца работихме усърдно с екипа на Европейската комисия, специално с екипа на г-н Борхард, по изготвянето на концепцията за проекта. Заедно разгледахме абсолютно всички технически параметри. Идентифицираха се всички потенциални източници на газ за региона, за Югоизточна Европа. Разработихме всички възможни различни трасета за пренос и транзит. Разгледахме регулаторната, правната рамка, както и начертахме всички необходими стъпки, които трябва да се извървят за да може този проект да бъде успешен. Позволявам си да кажа, че това е най-интелигентния подход, който може да бъде следван при всички големи проекти оттук нататък, допълни вицепремиерът Томислав Дончев.
Дончев определи днешната кръгла маса като изключително важна, тъй като тя ще постави началото на изцяло нов етап в работата.
„Идеята на европейския газов хъб „Балкан" е всеки един от вас да може да намери своя интерес за участие. Газовият хъб не изключва нито един от вече съществуващите проекти, както и тези, които са планирани, както и тези, които са в процеса на изграждане. Ние винаги сме считали, че съществува потенциал проектите в газовия сектор да бъдат взаимодопълващи се. Този хъб има за цел да насърчи и да бъде в полза на изграждането на всички проекти и тяхната взаимна свързаност. Защото само тогава можем да говорим за истинска диверсификация и сигурност на доставките", подчерта още той.
Клаус-Дитер Борхард, директор „Вътрешен енергиен пазар", генерална дирекция „Енергетика" на Европейската комисия, потвърди думите на премиера и вицепремиера като заяви:
Работим от шест месеца по идеята за регионален газов хъб „Балкан".
Според Борхард, ключовите измерения на газовия хъб са как ще бъде посрещнато бъдещото търсене на газ в Европа и как европейците виждат развитието на газовия хъб „Балкан". „Търсенето на газ в Европа в бъдеще не може да се определи еднозначно. Има 11 или 12 прогнози за това и точното прогнозиране никак не е лесно. Някои прогнози са, че търсенето на газ в Европа ще се запази, а други - че ще намалее. Прогнозата е между 380 и 430 милиарда кубически метра газ до 2030 година. Само по този начин ще може да се постигне ефективност", посочи Клаус- Дитер Борхард. Той почерта, че така или иначе газа се използва в различни области и неговото търсене ще се увеличава. „Производството на газ в самата Европа намалява, като в Северно море, така и в Холандия. Причината за това са земетресенията, които са опасни за газодобива. С течение на времето ще има недостиг на газ. Какво е решението? Най-вече изграждането на газопроводи. Има много проекти за газопроводи в цяла Европа. Само, че не бива да се отдава предпочитания само на газопроводите в Северна или Северозападна Европа. Това не добро решение. Не е добре всичкия газ да се концентрира само на едно място. Югоизточна Европа също има неотменно право да се възползва от транспорта на газ, което ще доведе от своя страна много ползи за Балканския регион - инвестиции, нови работни места, подобряването на инфраструктурата в страните от региона и още много ползи", посочи още Клаус - Дитер Борхард.