- 24 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Станишев: Левицата има шансове за победа на изборите, зависи от кампанията
22 Септември 2016 | 11:12
/КРОСС/ „Левицата има шанс за победа на президентските избори. Ген. Радев и Илияна Йотова са добър, допълващ се тандем. Кандидатурата на генерала се харесва от хората. Той е човек с достойнство, който отстоява своите позиции. Илияна Йотова е нашата партийна кандидатура, човек с огромен политически опит. Сега всичко зависи от кампанията. Нашата кандидат-президентска двойка може да води битката срещу статуквото и да събуди енергията на недоволството. ГЕРБ ще се опитат да прескочат кампанията. Точно за да не се събуди тази енергия на недоволството, която се надига у хората. Няма значение кой е техният кандидат, командирът е другаде. Те ще разчитат на изборната си машина. Затова ген. Радев трябва да направи ярка кампания със самочувствие и тези, както и с готовност да изведе битката докрай."
Това заяви президентът на ПЕС Сергей Станишев в разговор с Александър Симов в Поглед инфо ТВ.
Двамата коментираха и редица европейски теми: нарастващият евроскептицизъм, възхода на националистическите партии в Европа, младежката безработица и Европейския план за младежта, както и кампанията на Ирина Бокова като кандидат за генерален секретар на ООН.
„Вярно е, че евроскептицизмът расте. Има криза на доверието. Често виждаме, че Европа е неефективна и тромава при вземането на решения. Но има и друг проблем - Европа не е Брюксел. Не Брюксел взима решенията, които да изпълняваме. Наблюдава се едно „европеизиране" на проблемите и „национализиране" на успехите. Всеки премиер е готов да каже: извоювах средства, постигнах подкрепа, а когато опре до лошите новини - Брюксел нареди! Всички знаем, че най-важният орган в ЕС е Европейският съвет, където седят премиерите на страните-членки. И там решенията най-често се вземат с консенсус.", продължи коментара си Станишев.
„Но е вярно, че Европа се нуждае от дълбока промяна. След победата на десните на евроизборите през 2009 г., както и на много от националните избори, се въведе мантрата: ограничения, ограничения, ограничения. Те разрушиха в значителна степен тъканта на обществата ни, на европейския проект като цяло. Зящото социална Европа отстъпи пред рестрикциите. След икономическата криза хората казваха: спасихте банките, защо не спасихте нас? Затова, европейските социалисти разписахме Пътна карта с конкретни предложения как да върнем социалния характер на Европа. Предстои да я обсъдим и на срещата на върха на 15 ноември в Берлин, където домакини ще бъдем ПЕС и немските социалдемократи."