- 25 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Момчил Неков: Ще се боря против дискриминацията на българския език
21 Март 2018 | 16:01
/КРОСС/ Евродепутатът защити позицията на АБУЧ за матурите на български език
Днес, в ЕП беше обсъдена петицията на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ), Момчил Неков застана изцяло зад исканията заявени в петицията. Евродепутатът изрази мнение, че въпреки че всяка държава отговаря за своята езикова политика, Европейският съюз е отговорен за запазването и съхранението на езиковото и културното многообразие.
„Всички трябва да работим в посока на съхраняване на езиците в общността, тъй като това е изключително важно за съхраняването на културната идентичност на всяка една от страните членки" каза той, като потвърди, че конкретни мерки все пак се взимат- „Комисията по образование и култура в момента подготвя проекторезолюция за ролята и мястото на малките езици в ерата на дигиталните технологии.
Аз ще работя по тези конкретни мерки като докладчик в сянка и ще направя всичко възможно това дискриминационно разделение на „малки" езици да бъде премахнато."
Петицията на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ) е за насърчаване на сътрудничеството между държавите в ЕС в областта на чуждоезиковото обучение и призовава към подпомагане осигуряването на правна и административна възможност за полагане на матура или друг вид езиков изпит по всеки един от официалните езици на ЕС, в това число и по български език там, където има значим и доказан интерес от страна на учениците.
Неков постави и въпроса за комуникацията в ЕС и разбирането на неговите политики от гражданите, като завърши тезата си със следото : „Английският език има доминантна роля и не мисля, че ние можем да променим това.
В ЕС обаче, повече от 60% от хората не говорят английски език, а за България статистиката е още по-радикална - по-малко от 20% от населението владее английски. Как при това положение се очаква от нашите граждани да разбират Европейския съюз и неговите политики, след като същия този Съюз не им говори на техния роден език?"
Официално признатите езици в ЕС са 24 на брой.