- 25 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Неолитното селище в „Слатина” става туристическа атракция
01 Септември 2015 | 08:28
/КРОСС/Прочутото неолитното селище в столичния квартал „Слатина" ще се превърне в една от туристическите атракции на столицата през следващата година. Това съобщи за "Новинар" кметът Йорданка Фандъкова.
Селището е на 8000 години и е най-старото в Софийското поле. Някога е било много голямо - около 80 дка, но е разрушено през 70-те години при строителството на спортния комплекс „Червено знаме", а след това и на трамвайна линия номер 20.
Сега са останали около 8 дка. Според учените уникалното при него е, че в резултат на археологическите проучвания бяха разкрити останките от 9 сгради с много големи размери, което не е характерно за подобни селища.
Плановете на общината са следващата година да бъде одобрен проект за разкриване и консервация на античните руини и облагородяване на мястото. За целта в момента се изготвя подробен устройствен план на района. Ще бъде изработен и специален туристически маршрут, който ще включва селището, съобщи за „Новинар" кметът Фандъкова.
Част от откритите там експонати - брадви, тесли, брусове, точила, стотици кремъчни ножове, стъргалки за кожа, прасърпове за жътва и косене, тежести за тъкачни станове пък ще бъдат изложени в новия Музей за история на София, който ще бъде открит на 17 септември.
Непосредствено до селището ще бъде изграден и туристически център. Идеята е в него ученици да провеждат занятията си по история. Превръщането на неолитното селище в туристическа атракция ще се подпомогне с пари от общинската програма „Култура".
С нея вече беше финансирано разкриването на гробницата на Хонорий до църквата „Света София", проучванията на „Западната порта", на крепостта „Урвич" и манастира „Мария Магдалена", както и разкопките под площад „Света Неделя", които започнаха в началото на август. Търсенето на двореца на император Константин ще продължи и следващото лято, увери Фандъкова. "Със сигурност ще осигурим средства по програма „Култура" за реализацията на втория етап на проекта", обеща кметът.
Фандъкова подчерта, че през последните години общината е вложила над 8 милиона лева за разкриване на културно-историческото наследство на града. От 1 септември започва оборудването на нов туристически информационен център в подлеза на хотел „Балкан" („Шератон"). Очаква се той да заработи до края на септември и да предоставя информация на гостите на града. За първите 6 месеца на годината столицата е била посетена от 500 000 туристи, 300 000 от които са от чужбина. Най-голям интерес към нашата страна проявяват германци, гърци, англичани, италианци, турци и американци. За първите 6 месеца на годината е скочил ръстът на туристите от Израел, Украйна, Япония и Китай.