- 23 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Конкурс за дизайн и реализация на зелен инфопункт в „Нощ / Пловдив"
14 Август 2015 | 11:35
/КРОСС/Ежегодният фестивал „Нощ на музеите и галериите - Пловдив" ще се проведе на 11 и 12 септември.
Фондация „Отворени Изкуства", базов организатор на „Нощ / Пловдив", е разделила събитията в три основни тематични направления: „Музеи и галерии", „Култура и клуб", „Град и публични пространства".
Централен фокус е поставен още върху Кураторската и Детската програма на Нощта.
С международни проекти, създадени специално за тазгодишното издание на фестивала, към програмата ще се включат участници от САЩ, Австрия, Израел, Чехия, Франция, Япония и Италия. Локациите, където ще се разгръщат изложби, инсталации, концерти, пърформанси и визуализации, надхвърлят 70, а общият брой на всички събития, които ще се реализират в рамките на НОЩ/Пловдив 2015 е около 100.
Жанровото разнообразие, което обхваща предстоящото издание на фестивала ще направи избора на публиката труден. Именно затова в програмата от тази година ще присъства едно важно нововъведение - тематични турове с гид по различните програми, които ще тръгват от Зеления инфопункт на „НОЩ"-та. Самият инфопункт е друга нова и ключова инициатива от „нощната" програма, тъй като той ще бъде построен в съответствие със съвременните тенденции на устойчивото строителство.
В конкурса за зелен инфопункт на фестивала „Нощ/ Пловдив 2015", организиран от фондация „Отворени изкуства" съвместно с EVN България и Tripple Green Building Group, се включиха 22 проекта. Авторският екип, който впечатли най-много журито, е DVIEF с участници Димитър Свиленов, Николай Топалов, Виктор Грозев.
Предложението на DVIEF е за изграждането на павилион, ситуиран съобразно формата и размерите на площада, в който се намира, както и подходите към него. Той ще се състои от 2 подвижни части, като външната му форма ще следва околните фасади, а във вътрешността си ще е разделен на 2 симетрични части. По този начин вътрешното пространство ще прераства в независима зона, която ще посреща гостите на фестивала.
Основната част на инфопункта ще се изгради от статични хартиени тръби (хартиени шпули) с диаметър 20 см всяка, свързани помежду си в модулни системи. Второстепенната част ще се състои от подвижни хартиени шпули със същия размер, поставени в основните тръби. Те ще са интерактивни елементи, които посредством изтегляне и/или прибиране ще оформят места за отдих или работа на открито под формата на пейки, столове, маси или навес.
Журито на конкурса сподели, че спечелилият проект се е отнесъл най-добре с мисъл към заобикалящата среда. За тях изборът е бил категоричен заради съвременната форма от органичен материал, на която залагат DVIEF. Техният проект кореспондира много подходящо със средата без драстични контрасти, като създава уют и се превръща по-скоро в градска скулптура. Бъдещият зелен инфопункт на Нощта e с мека моно материалност, проста трансформируемост, двойствена форма, добра комбинация между балансирана естетика, елегантност и мисъл за отношението между функция и материал.
Проектът за локация 0 на Нощта ще има и акумулатор за електроенергия, добита от фотоволтаичен панел, поставен на покрива на павилиона. След края на фестивала всеки един елемент от зеления инфопункт ще може да бъде рециклиран или използван отново за други цели.
Инфопунктът е централна точка за фестивала и ще предоставя информация и материали на посетителите. Той ще се разгърне на площ от 60 кв. м на ул. „Станислав Доспевски" в Пловдив и ще разполага със свободна Wi-Fi зона. Организаторите от фондация „Отворени изкуства" планират инфопунктът да започне да функционира още на 1 септември, 10 дни преди началото на арт фестивала, когато ще бъде официалното му откриване и представянето на авторския екип.
За първа година фестивалът „Нощ/ Пловдив" обяви конкурс за дизайн и реализация на зелен инфопункт. Според журито силно впечатление е направил големият интерес към конкурса и високото качество на получените проекти, което е показателно за необходимостта от подобен тип инициативи в България. „Конкурсното начало работи и в България, когато е налице доверие в организаторите", допълват от журито.
В журито на конкурса са Виктор Янков, фестивален директор на „Нощ/Пловдив"; Светлана Куюмджиева, артистичен директор на „Пловдив 2019"; Калина Трифонова, зам. председател на Управителния съвет на EVN България; aрх. Весела Вълчева-Макгий, консултант по устойчиво строителство в Triple Green Building Group, арх. Вяра Желязкова и арх. Георги Кътов от I/O Архитекти. Сред основните критерии за оценка са целесъобразността на предложенията, здравината на конструкцията, мобилността и функционалността, възможността за енергийно захранване от алтернативни източници и употребата на енергоспестяващо оборудване и осветление, използването на естествени материали и такива с рециклирано съдържание.