- 28 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8572
- GBP / BGN 2.3451
- CHF / BGN 2.1010
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
ФИФА иска да намали броя на градовете и стадионите за "Русия-2018"
28 Август 2014 | 10:59
/КРОСС/ През миналия уикенд на посещение в Сочи бе президентът на ФИФА Йозеф Блатер. Темата на срещите му с президента на РФ Владимир Путин, министъра на спорта Виталий Мутко и главата на организационния комитет на турнира Алексей Сорокин бе провеждането на световното футболно първенство през 2018 г. в Русия.
По време на срещата бе обсъдена подготовката за световния футболен шампионат и по-конкретно текущото проектиране и изграждане на стадионите, както и плановете за откриване на новия стадион на футболния клуб „Спартак" в Москва.
Бе обсъдена и подготовката за предварителния жребий, който ще се състои на 25 юли 2015 г. в Санкт Петербург, както и церемонията по представянето на официалната символика на турнира в края на октомври т. г.
Най-добрите отбори от цял свят ще мерят сили на 12 стадиона в 11 градове на Русия: Москва (стадионите „Лужники" и „Откритие-Арена"), Санкт Петербург, Казан, Нижни Новгород, Саранск, Калининград, Волгоград, Екатеринбург, Самара, Сочи и Ростов на Дон.
Основавайки се обаче на опита от първенството в Бразилия, където стадионът в Манаус практически остава неизползваем след шампионата, Блатер предложи броят на стадионите и градовете в Русия през 2018 г., както и в Катар през 2022 г. да бъде намален.
По думите на Виталий Мутко обаче решението за намаляване броя на градовете, които ще бъдат домакини на световното първенство по футбол през 2018 г. ще зависи от процеса на непосредствената подготовка по изграждането на всяка арена.
Освен това, възниква и въпросът за възможно намаляване на местата на стадионите, защото ФИФА е на път да въведе нови правила, съкращавайки вместимостта на арените от 45 хиляди души до 35 хиляди. „Това решение не може да се отнася за стадионите, домакини на откриването, полуфиналите и финала на шампионата - каза Мутко. - Преждевременно е да се говори и за вместимостта на останалите стадиони - засега запазваме предишната концепция, според която местата са 45 хиляди. При всички случаи трябва да изчакаме, когато нещата бъдат юридически оформени. Наистина е трудно, защото се очаква да бъдат представени резултатите от експертизите на стадионите в Нижни Новгород и Волгоград, по които се работи по старата концепция от 2011 г. Получава се така, че в случай на промяна, трябва всичко да започне отначало, а една нова експертиза ще отнеме не по-малко от половин година". Мутко поясни, че новият стандарт за минимална вместимост на арените е възникнал поради факта, че основните доходи идват от излъчванията на мачовете по телевизиите, а не от продажбата на билети.
Министърът добави, че засега ФИФА е „удовлетворена от темповете на подготовката на Русия за шампионата".
По време на двудневната си визита гостът и домакините разговаряха и по въпроса за участието на кримските клубове под егидата на Руския футболен съюз (РФС). Блатер обяви, че позицията на ФИФА ще бъде основана на съответните процедури, които трябва да са под контрола на Съюза на европейските футболни асоциации (УЕФА). На 31 юли Бюрото на изпълкома на РФС утвърди участието на клубовете от Крим и Севастопол във втория дивизион на шампионата на Русия при условие, че преминат необходимите процедури по атестация. На екстрено заседание на 8 август вицепрезидентът на РФС Никита Симонян съобщи, че клубовете са преминали атестацията. На 12 август футболистите от Крим и Севастопол проведоха и първите мачове в руските съревнования.