• 28 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8572
  •  GBP / BGN 2.3451
  •  CHF / BGN 2.1010
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Предстои първият опит за спускане на апарат върху комета

Предстои първият опит за спускане на апарат върху комета

/КРОСС/ Мисията „Розета" на Европейската космическа агенция (ESA) достига днес нов исторически момент с първия опит в историята на човечеството апарат да бъде спуснат на повърхността на комета.

Около 21 ч. във вторник започнаха най-драматичните 24 часа, които - ако всичко протече според плановете, ще приключат тази вечер, с изпращането на първите снимки от повърхността на 67P/Чурюмов-Герасименко.

На три поредни сесии се обсъжда ходът на мисията, състоянието на апаратурата и готовността на робота „Филе" да бъде изпратен към кометата.

Третата сесия е насрочена за тази сутрин около 8.30 ч., а след командата за спускане, очаквана в 11 ч. българско време, процедурата ще отнеме около 7 часа.
Операцията, ръководена от центъра за управление на мисията в германския град Дармщат, е много деликатна, защото „Розета" трябва да е практически неподвижна спрямо кометата в момента, когато пуска „Филе" на около 22 км от повърхността й.

Релефът на 67P/Чурюмов-Герасименко е обсипан с ями и скални късове, а малкият робот няма система за маневриране в последния момент. Понеже гравитацията на кометата е твърде слаба, „Филе" ще използва два „харпуна", които да се забият в нея и да го придържат.

Потвърждение за успеха или провала ще има някъде към 18-18.40 ч. българско време. Ако роботът се е закрепил, това ще е седмото космическо тяло, на което хората са изпращали апарат. Предишните са Венера, Луната, Марс, Титан (луна на Сатурн) и астероидите 433 Ерос и Итокава.

Междувременно „Розета" ще направи няколко маневри, за да може по-добре да получава и изпраща научни данни към Земята.

„Филе" има батерии, които да захранват апаратурата му за 64 часа и соларни панели, които биха могли да зареждат батериите и да удължат живота му.

Дори малкият робот да се разбие или да отлети в космоса, с него ще бъдат изгубени около 20% от планираната информация. Останалите данни ще продължат да се събират и изпращат от орбиталната мисия, която трябва да е активна до края на декември 2015г. - пет месеца, след като 67P/Чурюмов-Герасименко ще е преминала през най-близката си среща със Слънцето.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.