- 23 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
В. Волева: Няма доказателства за съществуването на Оманския фонд
27 Октомври 2015 | 18:03
/КРОСС/ Няма доказателства за съществуването на Оманския фонд. Няма да бъде учудващо, ако се окаже, че зад него стоят отново българи, каза адвокат Веска Волева в коментар на новината, че държавният инвестиционен фонд на Оман е завел иск срещу България заради фалита на КТБ: „До ден днешен не разбрах дали наистина има такъв фонд, или зад него стои някоя нова офшорка, зад която стоят отново българи. Нищо черно на бяло не съм видяла. Държавата е виновна за всичко. Държавата фаворизира банките в ущърб на цялото ни общество. Всичко е скрито за следствена и всякакъв друг тип тайна. Законодателство не се прави заради една или друга личност".
Волева е категорична, че министърът на финансите не може да не спази решение на европейски съд: „Как финансовият министър може да си позволява да казва по отношение на международна институция, че е без значение и той знае предварително резултата?"
Смятаме, че претенциите на акционера в КТБ към държавата са неоснователни, каза министърът на финансите Владислав Горанов на брифинг в Министерски съвет в отговор на въпрос за позицията на българската държава по депозирания от Оманския фонд иск по казуса КТБ на приблизителна стойност 150 млн. евро. „Това ще бъде нашата позиция. Наели сме адвокати за целта на тази защита. Знаете, че е имало много дела срещу България - в това число за „Плама- Плевен", продажбата на „БГА - Балкан". Имаме за съжаление практика, в която добрата новина, е че имаме капацитет и подготовка и опит във воденето на такъв тип дела и не сме притеснени от подобен иск. Смятаме го за неоснователен - акционер на банка в несъстоятелност да има претенции към държавата, заради това, че дадено дружество е управлявано лошо и се е стигнало до несъстоятелност", заяви министър Горанов.
„Новината е, че някакъв Омански фонд бил завел иск срещу държавата за КТБ" да се чете: „Първо главно управление на ДС си иска от данъкоплатците парите, които му открадна Шесто главно управление на ДС", написа по-рано днес сайтът „Биволъ". „Няма никакви омански инвеститори, това са едни пари на Доган" - изпусна се пред журналисти познавачът Вежди Рашидов, ужилен в аферата КТБ. Не е точно така. Тези пари не са на Доган. Това са парите от „скрития транзит" на наркотици и оръжие на Първо главно, който процъфтяваше до 1990 година. Скрити в близкоизточни държави. Генералите от ДС дадоха на Доган, на Пеевски и на подбрани банки „гнили ябълки" да ги управляват. Но временно. На Доган дори му беше демонстрирано в ефир с бутафорен пистолет как лесно се напуска ролята на управител. Разкритата в разследването връзка между контрабандните канали на ДС, оманските пари и глобализираната организирана престъпност отговаря и на въпроса #КОЙ реално е #КОЙ и кое е корпулентна бутафория за пред публиката. Радостната новина е, че тази клика прави грешни ходове в чужбина и се осветява. Тъжната е, че няма да получи заслуженото си в България, докато самият главен прокурор е контролиран от нея. Мълчанието му след тази унищожителна публикация ще е най-добрият индикатор, че нещата стоят именно по този начин", отбелязва сайтът.