- 25 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
От МВФ предупредиха за проблеми в Еврозоната
27 Януари 2017 | 21:42
/КРОСС/ Икономиките на 19-те страни-членки споделящи общата европейска валута трябва да се сближат още повече, или ще пострадат от повтарящи се кризи. Това се казва в доклад за редовната оценка на Международния валутен фонд (МВФ) за зоната на единната валута. Това виждане беше представено в редовна оценка на икономиката на 19-те държави споделящи еврото, на среща на финансовите министри от еврозоната в четвъртък.
„От части поради продължаващи различия в конкурентноспособността, конвергенцията в реален доход на глава от населението така и не настъпва сред 12-те първоначално приели еврото държави", посочват от Международния валутен фонд. „Без повече конвергенция, валутният съюз най-вероятно ще страда от пристъпи на нестабилност", се казва още в доклада на организацията. От Международния валутен фонд казват още, че икономическото възстановяване е стегнато, прогнозирайки растеж от 1,6% за тази година, както и през 2018 и 2019 година.
Но перспективите за средносрочен растеж са слаби и буферите за смекчаване на потенциалните рискове са нараснали слабо. „Държавите с висок държавен дълг ще се сблъскат с трудности в справянето с по-високите разходи по вземане на заеми, когато изготвящите монетарните политики започнат да намаляват степента на акомодация", предупреждава МВФ.
„Политическите раздори в напредналите икономики може да предвещават известни драматични промени в политиките, като в няколко страни-членки на еврозоната престоят избори, а някои избиратели изразяват скептицизъм относно достойнствата на интеграцията", се казва в оценката. „Процесът на отделяне на Обединеното кралство от Европейския съюз все още е обект на много неясноти и ще окаже въздействие върху доверието", според експертите на Фонда.
Международният валутен фонд подчертава необходимостта от увеличаване на вътрешното търсене и инвестирането в големите нетни износители в еврозоната, като Германия и Нидерландия, докато Италия и Португалия трябва да подобрят своята продуктивност. „Повече вътрешно търсене в Германия и Нидерландия, и други държави-големи нетни външни кредитори, ще помогне за намаляване на техните прекомерно големи излишъци по текущата сметка, докато страните нетни външни длъжници, като Италия и Португалия, да предприемат още структурни реформи за повишаване на производителността."