• 07 Яну 2025 |
  •  USD / BGN 1.8819
  •  GBP / BGN 2.3588
  •  CHF / BGN 2.0749
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Учени откриха ключов за стареенето протеин

Учени откриха ключов за стареенето протеин

/КРОСС/ Учени от Центъра за онкологични изследвания в Германия идентифицираха протеин, който е с ключова роля за стареенето и продължителността на живота, съобщи Лента.

Известно е, че стареенето на клетките и тъканите е обусловено от оксидативния стрес, когато при функционирането на митохондрията в цитоплазмата се увеличават активните форми на кислорода.

Те водят до увреждания на ДНК, протеини и липиди.

В подобни условия клетката бързо губи способността да изпълнява функциите си и в края на краищата умира. Предложената през 50-те години на миналия век теория за свободните радикали гласи, че именно този процес е главната причина за стареенето, предаде БТА.

Активните форми на кислорода обаче имат и сигнална роля, активирайки Т-лимфоцитите, и допринасят за унищожаване на увредени клетки. Затова недостигът на активни форми на кислорода може да предизвика рак.

Учените установили, че окислително-възстановителният баланс, изразяващ се в оптимално ниво на активните форми на кислорода и антиоксидантите, е гарантиран от съединение, известно като взаимодействащ с тиоредоксин протеин TXNIP.

Тиоредоксин-1 обезврежда излишъка от активни форми на кислорода, като защитава ДНК от увреждания и забавя стареенето. Съединението TXNIP потиска тиоредоксин, като предизвиква натрупване на свободни радикали. Учените сравнили Т-лимфоцити в кръвта на 55-годишни и 20-25-годишни доброволци и констатирали, че клетките на по-възрастните хора произвеждат по-голямо количество TXNIP. Това било характерно също за плодовите мушици.

След това в лабораторни условия били развъдени насекоми, у които взаимодействащият с тиоредоксни протеин се синтезира в по-големи или по-малки от нормата количества.

Продължителността на живота на мушиците с голямо количество TXNIP била по-кратка в сравнение със средните показатели, а на посестримите им с малко количество TXNIP - по-дълга.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.