- 21 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8824
- GBP / BGN 2.3574
- CHF / BGN 2.1037
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Нова операция спасява бежанците към ЕС
05 Септември 2014 | 14:00
/КРОСС/ Новата операция на "Фронтекс" предназначена да подкрепи Италианската "Маре Нострум" ще бъде сливане на операциите "Хермес" и "Аенеас" и ще се казва "Тритон" съобщи Ариас Фернандез, зам.-изпълнителният директор на агенцията за защита на външните граници на ЕС - "Фронтекс".
На срещата вчера в Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи той обяви, че средствата за новата програма ще се набират по доброволен принцип.
Тези действия на "Фронтекс" целят да се спре традицията на ЕС да се затваря в т. нар. "Крепост Европа", която блокира достъпа на бежанци до ЕС. Операцията "Маре Нострум", която "Тритон" заменя е спасила близо 70 хиляди бежанци във водите на Италия от изминалия Октомври досега. Мащабните спасителни операции, от своя страна, карат бежанците да са още по-смели в преминаването на границите, което води до нови опасности.
"Европейската комисия вярва, че създаването на програма "Тритон" ще бъде една добра крачка към овладяване на ситуацията и предотвратяването на нови трагедии като "Лампедуза" съобщи Фернандес.
През последните години останалите държави от ЕС предприемат мерки предимно за спиране на бежанските вълни, които продължават да растат. Испанското правителство, с помощта на Европа, е дало повече от 30 милиона евро от 1998 г. насам, за да изгради защитна стена на границата Мелия докато ЕС делегира голяма част от охраната и на мароканските военни сили. Гръцкото правителство изгражда гранична ограда през 2012 г. по поречието на река Марица.
"Фронтекс" инвестира в операция "Посейдон" 37 милиона евро през 2011-2012 г. за подсигуряване на гръцко-турската граница. Няколко километра по на север от България, Гърция изгражда 30 километрова метална ограда в същия граничен обсег с подкрепата на ЕС.
Чрез постепенното затваряне на границите на ЕС, за бежанците остават единствено да се доверяват на трафиканти и да пътуват през моретата. Дори и тези, които успеят да стигнат Европа, рядко изваждат късмет, тъй-като Европа приема изключително малък брой бежанци - целият ЕС е приел едва 5000 бежанци по програми за разселване - докато през изминалата година повече от 50 милиона души са търсили убежище.