- 25 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Ч. Георгиев: Задължителното гласуване противоречи на Конституцията
14 Март 2016 | 10:39
/КРОСС/ „Задължителното гласуване противоречи на Конституцията. Според нея изборното право е определено като: общо, пряко, с тайно гласуване. Определено е като избирателно право, което означава, че всеки има възможност да го упражни или не", заяви народният представител от ПГ на „БСП лява България" Чавдар Георгиев в интервю за Канал. Той обясни, че политическата система се крепи на принципа на плурализма, което означава, че избирателят има право да избере своя политически представител в лицето на дадена политическа формация или не. „Ако вменим такова административно задължение на всеки избирател, ще принудим голяма част от хората, които не разпознават своя политически представител, административно да са задължени да отидат до урните", обясни Георгиев и поясни, че това не спомага за представителността и преодоляването на порочните практики, корпоративния, купен и манипулиран по всякакъв друг начин вот. Депутатът подчерта, че със задължителното гласуване тези пороци ще се задълбочат.
„Проблемът при провеждането на избори не е дали да е задължително или не гласуването, а порочната практика, която се установява", заяви Чавдар Георгиев. По думите му за нея е отговорно сега управляващото мнозинство и преди всичко десните партии. Той обясни, че има разлика в практиката, която партиите в момента осъществяват по време на избори. За разлика от други политически формации, които разчитат основно на манипулиран и купен вот, „БСП лява България" залага на осъзнатия и информиран избор на българските гласоподаватели.
„Дори и НС да приеме на второ четене задължителното гласуване, то ще се обжалва пред КС и той ще трябва да се произнесе", каза още народният представител. Той подчерта, че е важно да се видим практиката в ЕС. Социалистът обясни, че отдавна в другите държави, към които сме се присъединили, то е отпаднало и е запазено само в четири страни.
Георгиев бе категоричен, че няма как да се задължат гражданите, които са били принудени да напуснат страната, поради лошото икономическо развитие в резултат от дясната политика у нас, да гласуват в чужбина задължително. Той поясни, че няма как да им се осигури това право. „От друга страна, ако не бъдат задължени и те - това би означавало, че се въвежда право, разделящо българите на живеещи на нейната територия и на такива, които живеят в чужбина, за които няма да е задължително", обясни депутатът.
Георгиев заяви, че десните партии търсят компенсационни механизми, с които да накарат избирателите да отидат на всяка цена да гласуват. „Поради социално-икономическото състояние в страната, гражданинът разглежда институциите като че ли са срещу него, а не негови представители, които защитават правата му", обясни той. Социалистът заяви, че БСП би подкрепила всякакви мерки, които да върнат доверието на хората в честността на вота и неговото отчитане. Само по този начин, както и с мерки, стимулиращи повишаването на броя гласуващи, ще се увеличи избирателната активност, а не чрез задължаване на българските граждани.