- 25 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
К. Георгиева: Рискът идва не от бежанците, а от мисленето всеки да се спасява сам
30 Ноември 2015 | 14:30
/КРОСС/"Европа е 507 млн. души, 20% от световната икономика, имаме и финансови, и човешки ресурси, за да се справим. Рискът идва не от бежанците, а от краткосрочното мислене всеки да се спасява сам. Това е рискът да се отклоним от пътя". Така еврокомисарят по бюджета и човешките ресурси Кристалина Георгиева отговаря в интервю за днешния брой на вестник "24 часа" на въпроса дали Европа се държи адекватно на бежанската вълна.
Георгиева изразява надежда, че Европейският съюз е в състояние да се справи с кризата, а на прогнозите, че Общността може да се разпадне, припомня несбъдналото се мрачно пророчество в началото на световната финансова криза, че еврото ще загине. "Няма да крия, че сегашната криза е по-трудна, защото не става въпрос само за пари. А за това да преодолеем страховете си, да имаме смелост да погледнем по-напред и да работим заедно, въпреки натиска на критиците", посочва тя.
Като най-важна задача пред Европа в борбата с тероризма еврокомисарят изтъква необходимостта от надеждна база данни за влизащите на територията хора. Тя подчертава, че до края на годината Комисията ще направи предложение за създаване на обща система за охрана на външната граница на съюза и уточнява, че целта е както да може да се отделят бежанците от нелегалните емигранти или от терористите, така и страните-членки да се опазят от връщането на старите граници помежду им. По думите й на на фона на случващото се в съседните страни, България се държи "много достойно" в трудната за Европа ситуация.
Кристалина Георгиева посочва, че за Евросъюза ще е много тежък удар, ако позволи да загуби един от стълбовете си - свободата на движение на хората. Тя припомня, че решението на тежката гръцка криза е дошло, когато европейските лидери са осъзнали, че тя е екзистенциална и трябва да се обединят и да я преодолеят. "Сега трябва да се случи същото", казва тя.
Еврокомисарят коментира, че втората позиция на България през последната година по усвояване на еврофондове е добра, но това не е достатъчен фактор за силна икономика. По думите й ръст на икономиката може да бъде генериран от създаването на силна инвестиционна среда, при която в страната не само да дойдат чуждестранни инвеститори, но и парите от банките да се насочат смело към реалната икономика. За страни като България планът "Юнкер" е много подходящ, защото у нас има много спестявания, малко инвестиции и страхът от рискове е голям, смята Георгиева.
На въпрос дали има истина в неофициалните информации, че вижда развитието си като кандидат на България за поста генерален секретар на ООН догодина в конкуренция с настоящия председател на ЮНЕСКО Ирина Бокова еврокомисарят отговаря, че споменаването на повече български имена за това място е добре за името и авторитета на страната. Допълва обаче, че тя самата има "работа за вършене" и посочва, че в момента се работи за мобилизиране на всички възможни финансови ресурси за справяне с бежанската криза и осигуряване на икономическа стабилност на Европа. "Настоящето е толкова напрегнато, че въобще не ми е до планове за бъдещето", завършва Кристалина Георгиева.