- 27 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8572
- GBP / BGN 2.3451
- CHF / BGN 2.1010
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Кристалина Георгиева няма да е кандидатът на ГЕРБ за президент
18 Август 2016 | 09:47
/КРОСС/ Зам.-председателят на Европейската комисия Кристалина Георгиева отрече хипотезата, че тя е кандидатът за президент на ГЕРБ. В интервю за БНТ тя нарече медийните информации, че Бойко Борисов и Цветан Цветанов дискретно са я показали, като кандидат на партията им за президент - "от нищо - нещо" и подчерта: "В този политически цикъл нямам участие, не се предвижда и няма да се предвижда".
"Радвам се, че ми обръщат внимание, което означава, че имам някаква роля в страната, но много повече бих се радвала, ако се говори за неща към които имам директно отношение", допълни Георгиева.
Българският еврокомисар съобщи, че през следващата годинаще бъде инвестирано в това да се построи по-добра защита от тероризма и борбата с него, за сигурността в Европейския съюз.
„За да има повече пари за сигурност, трябва по-разумно да използваме това, което в бюджета. Свърши времето, когато комисарите са имали този интересен проблем до 2012 година какво да правят с оставащи половин, един или два милиарда евро, за които не са намерени добри проекти. Това време свърши, днес трябва от всяко евро да получим максимум и даже да го разтегнем така че да стане 2-5-17 евро", заяви Георгиева.
По думите й, референдумът във Великобритания ни е поставил пред необходимостта да се дават отговори на въпроси, като този - "как да имаме ЕС, в който тези, които искат и трябва да си интегрират могат да го направя, а тези страни, които искат да имат малко по-„хлабави" отношения с ЕС, да могат да останат в него".
"Второто нещо, което ни каза референдумът е, че имаме нова реалност и не сме достатъчно подготвени за нея", подчерта еврокомисарят.
"Живеем в една нова икономика, която се развива много бързо, където професии се появяват и изчезват, възможности се появяват и изчезват. Младите хора са по-активни, а социалната защита в Европа е по-подходяща да е такава, каквато беше по време на бавното развитие на икономиката, в миналото. Тя е социална защита като това да има мрежа под краката ни, ако случайно паднем, да не се ударим много силно. А ни трябва активна защита - нещо, като въжета, по които да се изкачим нагоре, да имаме повече възможности. Това е политиката на новите умения, но никак не е лесно да вървим към нея. Има много работа за вършене", посочи Кристалина Георгиева.
Според нея положителното на Брекзит е отрезвяването в Европа.
Правим всичко възможно в рамките на бюджета на ЕС да пренасочим средства към опазване на външните граници, към това да имаме силна агенция, която да ни защитава и да бъде преграда към влизането на наша територия без контрол, каза още еврокомисарят."Ако не охраняваме външните граници ще се издигат вътрешни", каза още Кристалина Георгиева.
Георгиева призна, че досегашната система за интеграция на мигрантите е била сбъркана и трябва да се промени.
"Проявяваме прекомерна толерантност, която води до отрицателни резултати и за нас, и за хората, които са дошли. Мъжът е навън и се интегрира, а жената си е в къщи, не знае езика и не се интегрира. Така следващото поколение е загубено за интеграцията", даде пример еврокомисарят.
Тя каза, че системата за социалната защита в ЕС трябва да бъде преосмислена, но увери, че няма да бъде пипнато нито едно евро от вече одобрените европрограми, защото "ако искаме Европа да се справи с която и да е криза, включително с бежанците, икономиката трябва да е силна".
България е свила контрабандата на цигари до по-ниски от средноевропейските нива, каза Георгиева и посочи, че в страната нивото е около 8%, а средно за ЕС - 10 на сто, с уговорката, че става дума само за марковите цигари. По около 10 млрд. евро не попадат в бюджетите на държавите от ЕС всяка година заради контрабандата, коментира тя. Една от мерките е въвеждането на "универсалния пакет", така че всяка кутия да може да бъде проследена от производителя до потребителя навсякъде в ЕС. За борбата с контрабандата на евтини цигари Брюксел опитва да работи съвместно със страните - производителки, каквито са например Беларус, Китай.