- 12 Яну 2025 |
- USD / BGN 1.8981
- GBP / BGN 2.3369
- CHF / BGN 2.0771
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
DIW: В дългосрочен план напливът на бежанци е от полза за Германия
05 Ноември 2015 | 20:04
/КРОСС/ Дългосрочните икономически ползи от наплива на бежанци за Германия далеч ще надхвърлят краткосрочните разходи, сочи ново проучване, проведено от двама водещи германски икономисти, съобщават германски медии.
Въпреки сериозните критики, идващи от обществени и политически кръгове заради подхода на Германия към бежанската криза, по време на която пристигнаха стотици хиляди хора в страната, Марсел Фрацшер и Симон Юнкер, изследователи от Германския институт за икономически изследвания (DIW), смятат, че напливът от имигранти ще бъде „победа за всички" в дългосрочен план.
Фрацшер, който е директор на Германския институт за икономически изследвания, заяви, че макар че увеличението на бежанците ще създаде „огромни предизвикателства" за правителството, настоящият дебат се съсредоточава твърде много върху разходите за подпомагане на новодошлите, което според него е „твърде недалновидно". По думите му, макар че ще има някои проблеми с новодошлите, вливащи се в работната сила на Германия, това ще допринесе за „положителен икономически импулс за Германия в дългосрочен план, като ще надвиши разходите". Фрацшер подчертава, че нарастването на населението ще увеличи търсенето в рамките на германската икономика. „Тези бежанци, които намират работа, стимулират икономиката...в края на краищата икономическият растеж ще се повиши", изтъква Фрацшер.
Докато фокусът на обществения дебат е върху краткосрочните разходи за осигуряване на жилища и други придобивки за новодошлите в Германия, изследователите от Германския институт за икономически изследвания посочват, че Германия ще започне да се възползва от предимствата от наплива на бежанци „в рамките на следващите 5 до 10 години".
Смята се, че Германия вече е похарчила около 10 млрд. евро за бежанците. Критични гласове обвиняват правителството, че подлага на риск социалната и икономическата стабилност на страната.