- 29 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8743
- GBP / BGN 2.3536
- CHF / BGN 2.0816
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
ГЕРБ печели вота в 26 избирателни района, БСП – в нито един
06 Октомври 2014 | 18:37
/КРОСС/ ГЕРБ печели вота в 26 от общо 31 избирателни района на територията на България, както и в чужбина, и остава на втора позиция в областите, където отстъпва първенството.
БСП за първи път няма нито един спечелен район. Социалистите държат втора позиция в 19 района, а в още 11 са трети.
ДПС надделява в предизборната надпревара в пет района - Кърджали, Разград, Силистра, Търговище и Шумен, и остава непосредствено зад победителя в още пет. Движението е на първо място по гласове от чужбина с 43,9%.
„Реформаторският блок" може да се похвали с две втори места - в столичните 23-ти и 24-ти район, и с изненадващо силни резултати в Монтана и Хасково. Традиционно има добри резултати при гласуващите в чужбина, където е трета сила с 11,21%.
Това показва анализ на предварителните данни на Централната избирателна комисия (ЦИК) при обработени 99,95% от протоколите на секционните комисии.
В районите, където не печели вота, ГЕРБ остава веднага след победителя ДПС. Партията е втора в Кърджали (14,1%), Разград (17%), Силистра (26,6%), Търговище (19,6%) и Шумен (26,1%).
На трета позиция там е БСП. В два от районите - Разград и Търговище, реформаторите са на четвърто място със съответно 5 и 5,5 процента от гласовете. В Кърджали, Силистра и Шумен са изместени от „Патриотичен фронт".
При гласовете от чужбина ГЕРБ също е подгласник на ДПС - с 27,8% от гласовете.
Най-слабо е представянето на „БСП лява България" в Бургас, където левицата остава на четвърто място с 12,32% от гласовете.
В други 11 области са трети - Благоевград, Добрич, Кърджали, Разград, Силистра, Смолян, 23-ти и 24-ти столичен район, Търговище, Хасково и Шумен.
Най-доброто представяне на доскорошната управляваща партия са 19-те втори места - във Варна, Велико Търново, Видин, Враца, Габрово, Кюстендил, Ловеч, Монтана, Пазарджик, Перник, Плевен, Пловдив град и област, Русе, Сливен, 25-ти район в София, София-област, Стара Загора и Ямбол.
По традиция БСП има най-слабия сред големите партии вот от чужбина - социалистите са пети с 2,6% от гласовете.
ДПС е с най-шарено представяне сред големите партии. Освен петте спечелени района, партията има пет втори места (в Благоевград, Бургас, Добрич, Смолян и Хасково) и осем трети (Велико Търново, Враца, Ловеч, Пазарджик, Пловдив-област, Русе, Сливен и Стара Загора). Партията остава на четвърта позиция в Плевен и на пета във Варна и Видин.
В 23 и 24 МИР в София ДПСне влиза в първата десетка, а в 25-ти район е на почетното десето място с 10,1% от гласовете.
Най-силното представяне на Реформаторския блок очаквано е в столицата. В 23-ти и 24-ти район, обхващащи центъра на София, коалицията е убедително на втора позиция със съответно 20,6 и 20,1 процента. В 25-ти район, където Меглена Кунева водеше листата на блока в лидерски спор с Бойко Борисов и Михаил Миков, бюлетина за сините са пуснали 13,1% от избирателите, което им отрежда трето място.
Трета позиция, с 13,44% от гласовете, реформаторите достигат и в Хасково и в Пловдив - 9,53%. В Монтана изненадващо водената от Борислав Великов листа нарежда реформаторите на четвърта позиция след провала на предишните парламентарни избори, при това с доста висок резултат - 9,7% от гласовете.
„България без цензура" прави пробив в Северозападна България, където регистрира трети места във Видин (8,8%) и Монтана (13,9%). Във Враца партията е четвърта, но също с висок резултат (10,7%)
Трета позиция ББЦ има също в Кюстендил (12,8%), Перник (9,9%) и София-област (9,2%). Сравнително висок резултат, който й отрежда четвъртото място, партията регистрира в Смолян - 7,2%. Бареков е на десето място по получени гласове от чужбина - 1,2%.
Най-силното представяне на АБВ на президента (2002-2012 г.) Георги Първанов е в Перник - районът, от който той се кандидатираше за депутат във времето начело на БСП. Там коалицията получава 9,15% от гласовете и има реален шанс да вземе един мандат. Там водач на листата беше кметът на града Росица Янакиева.
Хората на Първанов вземат пето място в столичните 23-ти и 25-ти район. В Плевен - традиционният изборен район на друго от знаковите лица на АБВ - Румен Петков, формацията остава осма с 5,9%.
АВБ е веднага след БСП по гласове от чужбина - на шесто място, с 1,8% от гласовете.
В различните райони „Атака" и „Патриотичен фронт" имат резултати, които им отреждат между четвърто и осмо място. В Бургас НФСБ е на трета позиция с 14%, както и в Плевен - 9,6%.