- 23 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Серия от инициативи през Световната седмица за борба с глаукомата
08 Март 2016 | 10:45
/КРОСС/ Със серия от инициативи в Пловдив ще бъде отбелязана Световната седмица за борба с глаукомата, която ще продължи до 17 март. През тази година традиционната кампания минава под надслов: „Да се преборим с неоткритата глаукома" и ще се обърне специално внимание на това колко е важен огледът на зрителния нерв при преценката на лекаря. Във връзка с това и поради изключителния социален ефект на заболяването и тази година в Пловдив се провеждат безплатни прегледи за пациенти в рискови групи, за катаракта (вътрешно перде), с измерване на очното налягане. Те започнаха от вчера в Пловдив и ще продължат до 17 март.
За прегледите е необходимо предварително записване в работен ден в Клиниката по очни болести към УМБАЛ "Свети Георги" - Пловдив от 8 до 12 часа на телефон: 032/602 649.
Лекарите ще проверяват изменението на очното налягане и оглед на зрителния нерв. Всеки пациент след проведен преглед ще получи мнение относно ефективността на прилаганото лечение и съвет относно по-нататъшното поведение. Желателно е пациентите да носят медицинска документация, с която разполагат за очния си проблем.
Междувременно в рамките на кампанията, посветена на на Световната глаукомна седмица, водещият очен лекар д-р Станка Узунова ще изнесе на 11 март специализирана лекция за глаукомата. Инициативата е част от програмата на ежегодната кампания "Училище по глаукома", с която се отбелязва Световната седмица за борба с глаукомата.
Събитието ще бъде на тема "Глаукомата - тихият крадец на зрение", като сбирката е с начален час 14,30 в Дома на науката и техниката в Пловдив.
По време на лекциите на д-р Станка Узунова в Училище по глаукома ще бъдат давани и полезни съвети за здравето на очите. Целта на мероприятието е пациентите да получат повече информация за заболяването глаукома, за да бъдат много по-мотивирани при провеждане на лечението. За останалите е важно да бъдат информирани кога е необходимо да посетят очен специалист, обясни Узунова.
Според специалисти в Пловдив болните от глаукома са вече над 7000, а в Пловдивска област - близо 9000 са с доказано заболяване.
Нека припомним, че по инициатива именно на д-р Узунова през 2009 година в Пловдив за първи път в България беше създадено и открито Училище по глаукома. Проведени бяха много срещи, на които пациентите получиха много информация за особеностите на заболяването глаукома, като те имаха възможност да задават своите въпроси.
Голяма чест за България е, че то бе включено в престижното издание "Ophthalmology Times Europe".
Глаукомата е една от водещите причини за необратима слепота в световен мащаб. Сравнително високата честота и тежката инвалидизация на пациентите, която настъпва поради трайна загуба на зрението, определят глаукомата като социално-значимо заболяване. Очните лекари препоръчват във възрастта след 50 години да се извършва веднъж годишно профилактично изследване на зрението и измерване на очното налягане.
По данни на Националната глаукомна асоциация, близо 80 000 души в България страдат от глаукома, като само половината от тях знаят, че са болни и се лекуват.
Липсата на ранна симптоматика при повечето форми на глаукома е причина заболяването да се установява късно - във фаза на напреднало увреждане, когато лечението е недостатъчно ефективно или не може да бъде проведено, казват още от асоциацията.
Очните лекари препоръчват във възрастта след 50 години да се извършва веднъж годишно профилактично изследване на зрението и измерване на очното налягане.
Световната седмица за борба с глаукомата се провежда за поредна година по инициатива на Световната асоциация по глаукома (WGA) и на Световната глаукомна пациентска асоциация (WGPA).
У нас събитията и инициативите по повод Световната седмица за борба с глаукомата се провеждат със съдействието и на Националната асоциация на пациентите с глаукома, която бе основана през миналата година. Целта е да се повиши осъзнаването на глаукомата като заболяване, какво причинява на зрението, как може да засегне всеки един от нас, как да се диагностицира и лекува.