- 24 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Няма как България да признае македонския език
02 Юли 2017 | 09:46
/КРОСС/ "Не може да се пренебрегват научни стойности и лингвистични анализи. Казвам го от гледна точка на учените, а не от гледна точка на политиците", подчерта вицепрезидентът Илияна Йотова. По думите ѝ посещението на македонския премиер Зоран Заев е "буквално отпушване на отношенията ни".
От гледна точка на учените няма как България да признае македонския език, това е смешно. Това каза вицепрезидентът Илияна Йотова в предаването „Брюксел 1" по телевизия „Bulgaria on Air" във връзка с отношенията между България и Македония.
"Не може да се пренебрегват научни стойности и лингвистични анализи. Казвам го от гледна точка на учените, а не от гледна точка на политиците", подчерта тя.
Според нея там отношенията трябва да са в посока на това какво е бъдещето на Западните Балкани, ще бъдем ли център в Европа, ще имат ли лоби Западните Балкани в общоевропейските отношения.
„Това е разговорът, нека другото да го оставим на учените", каза още вицепрезидентът. По думите ѝ, ако говорим на ниво държавни отношения, посещението на македонския премиер Зоран Заев и очакваното подписване на договор за добросъседство е една много сериозна крачка напред.
„Това е буквално отпушване на тези отношения. Знаете, че в Македония се посягаше на български паметници. Всичко това е било поставено нееднократно и в Европейския парламент. За българска дейност през годините хората са били хвърляни в затворите. Всичко това е част от една тежест, която стои във въздуха между двете държави.
С изразената воля и желание на 2 август да бъде подписан Договор за добросъседство - нещо, което се чакаше много години, за да има правната основа за добрите отношения между двете страни, струва ми се, че наистина ще потръгнат и занапред", посочи тя. По думите ѝ Македония е заявила твърдото си желание да бъде част от системата на НАТО, да бъде член на ЕС.
„Според мен това правителство определено има воля в тази посока. Притеснявам се и за позицията на Гърция по отношение на името как ще бъде разрешен този въпрос. Процесът няма да бъде в никакъв случай кратък. Всяка държава има своите национални позиции", коментира вицепрезидентът.