• 28 Дек 2024 |
  •  USD / BGN 1.8743
  •  GBP / BGN 2.3536
  •  CHF / BGN 2.0816
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Съдът запорира дяловете на Венелина Гочева в разпространителска фирма

Съдът запорира дяловете на Венелина Гочева в разпространителска фирма

/КРОСС/ С определение от вторник Софийският градски съд (СГС) е запорирал дяловете на фирмата на Венелина Гочева "Про Нюз Бълагрия" в разпространителското дружество "Агенция Стрела". Това е станало в рамките на делото, образувано по молба на близката до Цветан Василев "Сайга консулт" за откриване на производство на несъстоятелност.

"Про Нюз България" е мажоритарен (83%) собственик на "Медийна група България-Холдинг ООД", която издава всекидневниците 24 часа, Труд, 168 часа, "България днес" и др.

"Сайга Консулт" е дружество, свързано с банкера Цветан Василев.

Това е и една от трите фирми, за които стана ясно миналата седмица, че са отпускали, под формата на заем, средства на дружествата издаващи всекидневниците 24 часа и Труд, Преса, Тема, Стандарт, сайта blitz.bg и др.

Съдът е отхвърлил искането на "Сайга Консулт" да запорира вземанията на "Про Нюз България" и движимото имущество на дружеството, както и да бъде назначен временен синдик.

Мотивите на съдия Елена Радева са, че налагането на общ запор в тази хипотеза би означавало "да се преустанови дейността на длъжника, което би била недопустима намеса преди обявяване на длъжника в несъстоятелност и възпрепятстване по пътя на обезпечението на възможността за оздравяване на предприятието на ответника, ако се установи, че е налице основание за уважаване на молбата."

"На този етап съдът не може да направи категоричен извод за наличие на неплатежоспособност или свръхзадълженост, поради това, че няма заключение, изготвено от експерт, за да се приеме, че са налице материалноправните предпоставки на закона за уважаване на молбата. Има данни единствено за това, че страните са договорна връзка, обективирана в приложените копия от документи - договор за заем и договор за ексклузивитет при покупко-продажба на недвижими имоти, от които може да се направи извод за вероятна основателност на твърдението за наличие на изискуеми вземания. Но към настоящия момент не може да бъде направен извод за наличие на състояние на неплатежоспособност или свърхзадлъжнялост" приема още съдия Радева.

Юристи, с които "Капитал" разговаря, коментираха, че подходът на съда в случая кореспондира с целта на закона - от една страна да бъдат защитени интересите на кредитора и от друга да не се причинява "гражданска смърт" на ответника.

Далеч не такъв обаче беше случаят по други търговски спорове, в които е замесен Цветан Василев, и които се развиват в Софийски градски съд (СГС). Така например съдия Румяна Ченалова, при която системата за случайно разпределение на делата изпрати три дела от конфликта Пеевски-Василев, наложи запор и назначи временен синдик на основното холдингово дружество на Цветан Василев - "ТЦ-Име". Подобна съдба сполетя и телевизията му ТВ7. Съдия по казуса там е командированият Ивайло Родопски, при когото също има концентрация на дела от конфликта "Пеевски-Василев".

Миналата седмица Венелина Гочева заяви в официална позиция, че никога не е имала заем от КТБ.

"Както всички добре знаят, през 2012 година купих вестниците "24 часа", "Труд", "168 часа", "България днес" и останалите издания на ВГБ. Купих ги с кредит от Инвестбанк и когато влязох във владение те бяха в тежко финансово състояние в резултат на дългата вестникарска война по онова време. Влязох в тази сделка след 25 години работа в "24 часа" каза Гочева и разкри, че нейният бизнесплан включвал освобождаването на вестниците от ненужните активи, като по този начин да изплати кредитите.

"Част от този план е продажбата на недвижимата собственост на групата. Първият имот, от който се освободих, бе сградата на бившата печатница във Варна. Заради конфликтите между бившите собственици сделките ставаха по усложнени формули. Бързата продажба на Печатница "Варна" беше наложена и от това, че трябваше да платя заплати и да погася дългове за вестникарска хартия".

Именно в рамките на тази сделка, коментира още Гочева, "през есента на 2012 г. "Про нюз" сключи предварителен договор със "Сайга консулт" за продажба на един от активите на "Медийна група България Холдинг" - "Печатница Варна", на стойност 7 милиона евро, за който бе дадена предплата.

"Финализирането на сделката стана възможно едва през 2014 г. след отпадането на запора върху акциите на МГБХ, който беше наложен през 2011 г. в резултат на споровете между бившите съдружници Любомир Павлов и Христо Грозев. В момента, в който продажбата можеше да се финализира, "Про нюз" предложи на "Сайга консулт" да изпълни задължението си по предварителния договор, но за съжаление, все още нямам отговор от тях. Подготвяме да заведем дело за обявяване на предварителния договор за окончателен", заявява още Гочева.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.