- 28 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8553
- GBP / BGN 2.3499
- CHF / BGN 2.0999
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
В Русия се притесниха: Ограничаването на добива на нефт може да навреди на икономиката на страната
16 Февруари 2018 | 20:48
/КРОСС/ Споразумението между ОПЕК и други водещи производители за съкращаване на петролното производство, целящо да подкрепи цените на черното злато, може да навреди на икономиката на Русия през 2018-а година, се казва в изявление на Централната банка на страната, цитирано от БНР.
Организацията на страните износителки на петрол, съвместно с други големи износители, включително Русия, се съгласиха за втора поредна година да поддържат съвместно ограничаване на добивите на петрол с около 1,8 млн. барела на ден, за да намалят глобалните складови запаси на важната енергийна суровина и да подкрепят петролните цени.
Руската централна банка обаче заяви в петък, че това ограничаване на производството вероятно ще повлияе негативно върху общото икономическо представяне в страната.
Банката добави, че потреблението на стандартно гориво за автомобили се очаква да достигне своя пик към средата на 2020-а година, което би засегнало в значителна степен цените на петрола.
„Предполагаме, че споразумението "ОПЕК плюс", заедно с по-слабото търсене на природен газ зад граница, ще ограничат временно растежа на руското производство, което може да има отрицателно въздействие върху икономическия растеж в страната като цяло, заяви РЦБ.
Агенция „Ройтерс" отбелязва, че износът на природен газ от руския гигант "Газпром" към страните извън бившия Съветски съюз е спаднал през януари с 10% спрямо година по-рано в резултат на сравнително топлата зима в Европа.
Руската централна банка също така посочи, че очаква нарастване на БВП на Русия през първото тримесечие на настоящата година с 0,4% спрямо последните три месеца на 2017-а, след което растежът да се ускори до 0,5% през второто тримесечие. За цялата изминала година банката прогнозира, че вероятно ще има възходяща ревизия на досегашната оценка за икономическа експанзия от 1,5 на сто.