- 26 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Първите следи за човешко влияние върху климата са от преди 11 500 г.
09 Юни 2017 | 18:00
/КРОСС/ Учени откриха най-ранните следи от промяна в геологическите процеси на Земята в резултат от човешкото присъствие.
По техни данни хората са влияели върху климата и екосистемите на планетата още преди 11 500 години, съобщава Science daily.
Твърдението им е базирано върху проби, изкопани от дъното на Мъртво море. Нивото на ерозия в региона е било коренно различно от това, което се е случвало навсякъде другаде по време на същия период, от което учените заключават, че човекът е оставил своя отпечатък много по-рано отколкото се смяташе досега.
"Човешкото влияние върху природата в момента застрашава цялата планета. Затова е от ключово значение да се разберат тези фундаментални процеси", коментира водещият учен Шмуел Марко (Shmuel Marco) от Университета в Тел Авив. "Откритието ни предоставя количествени измервания за началото на човешкото влияние върху геологията и екосистемите на Земята", обяснява той.
Резултатите са публикувани в изданието Global and Planetary Change ("Increased sedimentation following the Neolithic Revolution in the Southern Levant").
Откритието е част от проекта Dead Sea Deep Drilling project, в който чрез близо 460-метрова сонда се взимат проби от вътрешността на басейна на Мъртво море. С нейна помощ учените успяват да достигнат седиментни залежи от последните 220 000 години и откриват удивителна връзка между началото на земеделието в района и аномалии в ерозията и пясъчните залежи.
Учените откриват, че има 3 до 4 пъти повече фин седимент, натрупан в региона по време на сезонните наводнения, отколкото през предишното хилядолетие, и това съвпада с най-ранните човешки селища по тези земи.
Според екипа от Израел естествената растителност по това време е била изкоренена и заменена от посеви, а последвалото обезлесяване заради добитъка доплънително е намалило естесвената растителност. Това подпомага ерозията по безпрецедентен начин като се започне от преди 11 500 години нататък.
Подобна промяна не може да се види в по-ранните седиментни данни, отвъд преди 220 000 години.
"Забелязахме рязко трикратно увеличение на финия пясък, който е бил донесен в Мъртво море от сезонни наводнения", отбелязва Марко. "Тази засилена ерозия е несъвместима с тектоничните и климатични режими по време на Холоцена - геоложка епоха, която започва след Плеистоцена преди около 11 700 години", допълва ученият.
Откритието е важно не само защото увеличава човешкото влияние върху планетата, но дава и по-дълбок поглед върху това, което може да се случи в бъдеще - то може да помогне на геолозите да разберат дали се нуждаем от установяване на нова геоложка епоха - спорната Антропоцен. От години изследователи призовават Международния съюз по геоложки науки (IUGS) поне да обмисли официалното създаване на нова, повлияна от човека геоложка епоха.