• 26 Дек 2024 |
  •  USD / BGN 1.8819
  •  GBP / BGN 2.3566
  •  CHF / BGN 2.0949
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Първите следи за човешко влияние върху климата са от преди 11 500 г.

Първите следи за човешко влияние върху климата са от преди 11 500 г.

/КРОСС/ Учени откриха най-ранните следи от промяна в геологическите процеси на Земята в резултат от човешкото присъствие.

По техни данни хората са влияели върху климата и екосистемите на планетата още преди 11 500 години, съобщава Science daily.

Твърдението им е базирано върху проби, изкопани от дъното на Мъртво море. Нивото на ерозия в региона е било коренно различно от това, което се е случвало навсякъде другаде по време на същия период, от което учените заключават, че човекът е оставил своя отпечатък много по-рано отколкото се смяташе досега.

"Човешкото влияние върху природата в момента застрашава цялата планета. Затова е от ключово значение да се разберат тези фундаментални процеси", коментира водещият учен Шмуел Марко (Shmuel Marco) от Университета в Тел Авив. "Откритието ни предоставя количествени измервания за началото на човешкото влияние върху геологията и екосистемите на Земята", обяснява той.

Резултатите са публикувани в изданието Global and Planetary Change ("Increased sedimentation following the Neolithic Revolution in the Southern Levant").

Откритието е част от проекта Dead Sea Deep Drilling project, в който чрез близо 460-метрова сонда се взимат проби от вътрешността на басейна на Мъртво море. С нейна помощ учените успяват да достигнат седиментни залежи от последните 220 000 години и откриват удивителна връзка между началото на земеделието в района и аномалии в ерозията и пясъчните залежи.

Учените откриват, че има 3 до 4 пъти повече фин седимент, натрупан в региона по време на сезонните наводнения, отколкото през предишното хилядолетие, и това съвпада с най-ранните човешки селища по тези земи.

Според екипа от Израел естествената растителност по това време е била изкоренена и заменена от посеви, а последвалото обезлесяване заради добитъка доплънително е намалило естесвената растителност. Това подпомага ерозията по безпрецедентен начин като се започне от преди 11 500 години нататък.

Подобна промяна не може да се види в по-ранните седиментни данни, отвъд преди 220 000 години.

"Забелязахме рязко трикратно увеличение на финия пясък, който е бил донесен в Мъртво море от сезонни наводнения", отбелязва Марко. "Тази засилена ерозия е несъвместима с тектоничните и климатични режими по време на Холоцена - геоложка епоха, която започва след Плеистоцена преди около 11 700 години", допълва ученият.

Откритието е важно не само защото увеличава човешкото влияние върху планетата, но дава и по-дълбок поглед върху това, което може да се случи в бъдеще - то може да помогне на геолозите да разберат дали се нуждаем от установяване на нова геоложка епоха - спорната Антропоцен. От години изследователи призовават Международния съюз по геоложки науки (IUGS) поне да обмисли официалното създаване на нова, повлияна от човека геоложка епоха.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.