- 23 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
По-добре ли е да не усвояваме европари, щом ни се полагат, чуди се Горанов
03 Юни 2016 | 17:48
/КРОСС/Можем да се справим без еврофондовете. Това заяви финансовият министър Владислав Горанов в кулоарите на Народното събрание в отговор на критиките, че икономиката ни е зависима от средствата от Европейския съюз.
Той обаче е на мнение, че трябва да се възползваме от тази възможност, която ни дава членството. Нещо, което ни се полага, нещо, което е част от общата стратегия за кохезия между по-слабо развитите и по-силно развитите държави в съюза, е сравнително предимство за нас, коментира Горанов.
За вас по-добре ли е да не си усвояваме европейските средства, след като ни се полагат, попита финансист номер едно.
Няма да се вдига ДДС. Тази категорична заявка даде в НС финансовият министър Владислав Горанов в отговор на въпрос на News.bg.
Припомняме, че се появи информация в някои медии, че във финансовото министерство е постъпил доклад от експерти, в което те препоръчват налогът да се повиши поне до 22%.
Горанов определи тази информация като спекулации. "Подобна мисъл на никого не му е хрумвала, камо ли да е стигала до кабинета на финансовия министър", поясни той. По мнението му е пропуснат моментът за повишаване на ДДС.
Ако трябваше да правим някакво преструктуриране на данъчната система имаше оправдание в началото на кризата в края на 2008 и началото на 2009, е мнението на министъра. Тогава се водел този дебат. Ние успяхме да издържим със сегашните ставки, не виждам никаква причина да ги променяме, обясни още финансовият министър. Според него позитивно било, че можем да се справяме с приходите при това ниво на ставките. Резерви има в приходната част на бюджета, похвали се Горанов.
За момента се отлага идеята му за нова методика за формиране на заплатите на хората във властта. Според него трябвало да има обвързаност на заплатите с размера не на средната работна заплата в обществения сектор, а с нейната маса.
Най-висшите държавни мъже трябва да бъдат добре платени, всичко друго е популистка теза, коментира финансист номер едно.
Това сега не ни е най-големия приоритет, каза Горанов. Иначе анализът по темата и законът вече били готови. Сега обаче те нямало да видят бял свят.
Финансовият министър Владислав Горанов подкрепя поскъпването на билетчето за градски транспорт в столицата.
Рязко е покачването. Аналог може да се направи с винетките, а изводът е, че съществуващите проблеми не трябва да бъдат отлагани, заяви той в кулоарите на парламента. Натрупването на проблеми, които могат да се решават поетапно, в един момент се налага да бъдат решавани шоково, обясни финансист номер едно. Неувеличението на винетките от 2008 г., по думите му, наложило поскъпването й.
Същата била аналогията с билетчето за градски транспорт. Фандъкова можеше да се изкуши да продължи да отлага решаването на проблема с още година - две - три, изтъкна Горанов.
Той припомни, че миналата година финансово е подпомогнат Центърът за градска мобилност със заем от банки в размер на 85 милиона лева.
Добрата новина тук е, че успяхме да задържим цената на билетчето в столицата до момента, в който можем да предложим на гражданите нова услуга - по-модерна и по-добра, смята финансовият министър. Той похвали инвестициите в нови превозни средства за градския транспорт.
София е вече доста голям град и не може за 50 евроцента да изминаваме по 30-40 километра, убеден е Владислав Горанов.