• 28 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8572
  •  GBP / BGN 2.3451
  •  CHF / BGN 2.1010
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Устойчивото развитие е общата цел на проекта „Стратегическото планиране в българските гори – гарант за ефективно управление и устойчиво развитие”

Устойчивото развитие е общата цел на проекта „Стратегическото планиране в българските гори – гарант за ефективно управление и устойчиво развитие”

/КРОСС/ Подобряване на стратегическото планиране в горските територии за по-ефективно управление на горския сектор и съхранение и устойчиво развитие на българските гори е общата цел на проекта „Стратегическото планиране в българските гори - гарант за ефективно управление и устойчиво развитие", заключителна пресконференция по който бе проведена днес в хотел „Кемпински Зографски".

Проектът се осъществява от Изпълнителната агенция по горите с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Административен капацитет", съфинансирана от ЕС чрез Европейския социален фонд.

Основните дейности по проекта - управление, изготвяне на тръжна документация, анализ върху СПРГС 2007-2011 г. и проучване на европейския опит в горското стратегическо планиране, изготвяне на Наръчник за разработване на областни планове за развитие на горските територии, публичност, одит и най-важната - разработването, обсъждането и приемането на Стратегически план за развитие на горския сектор 2014-2023 г., бяха представени от координатора на проекта д-р инж. Любомир Тричков, директор на Дирекция „Проекти и международни дейности" в ИАГ, инж. Николай Василев и от ръководителя на проекта инж. Веселин Райчев.

Разработване и приемане на нов Стратегически план за развитието на горския сектор (СПРГС) бе наложено от приетата през ноември 2013 г. от Министерския съвет нова Национална стратегия за развитие на горския сектор в Република България 2013-2020 г.

Стратегическият план за развитието на горския сектор 2014-2023 г. е разработен в периода май-август 2014 г., след широко обществено обсъждане, от фирмата Focus Systems.

Стратегическият план за развитие на горския сектор има ключово значение за определянето на конкретните мерки, дейности, отговорни институции и източници на финансиране, чрез които ще бъдат реализирани приоритетите и целите на Националната стратегия за развитие на горския сектор 2013-2020 г., както и на други стратегически документи, имащи отношение към планирането в горския сектор.

Очаква се СПРГС да бъде мост между стратегическата визия за сектора и конкретните действия за нейното постигане. Мисията на СПРГС е да определи конкретните действия за изпълнение на стратегическите цели, приоритетите и мерките, заложени в СПРГС, осигурявайки условия за постигане на заложената в нея визия, а именно - „към 2020 г. България ще има жизнени, продуктивни и многофункционални гори, устойчив, конкурентоспособен и иновативен горски сектор, съхранени биологично разнообразие, количество и качество на водните ресурси в горските територии. Секторът ще подпомага икономическото развитие на страната, ще осигурява условия за пълнОперативна целенна реализация на заетите в него, ще способства в максимална степен за смекчаване на ефекта от промяната в климата и ще гарантира поддържането на здравословна околна среда" (Анализ на изпълнението на Стратегическия план за развитие на горския сектор 2007-2011 г.).

Стратегическият план се основава на изготвения актуален статус и перспективи пред горския сектор, на анализа на изпълнението на Стратегическия план за развитие на горския сектор 2007-2011 г. и прегледа на наличните стратегически и законодателни документи на национално, европейско и международно ниво.

За постигане на заложените цели в Националната стратегия за развитието на горския сектор настоящият СПРГС идентифицира оперативни цели и дейности, групирани в съответствие със заложените в Стратегията стратегически цели, приоритети и мерки. В допълнение Планът включва Оперативна целенка на нужните ресурси, очакваните резултати, отговорните и ангажирани институции, комуникационна и медийна политика и индикатори и правила за извършване на мониторинг на изпълнението.

СПРГС 2014-2023 г. създава рамка за осъществяване на политиките в горския сектор за 10-годишен период. За осъществяването на плана са определени стратегически, оперативни цели и дейности за осъществяване на целите.

Формулираните от приетата през 2013 г. НСРГС 2013-2020 г. национални стратегически цели и приоритети за развитие на сектора се приемат за релевантни по отношение на СПРГС 2014-2023 г.:
Стратегическа цел 1. Осигуряване на устойчиво развитие на горския сектор чрез постигане на оптимален баланс между екологичната функция на горите и тяхната способност дългосрочно да предоставят материални ползи и услуги.

Свързани приоритети:

Приоритет 1. Поддържане на жизнени, продуктивни и многофункционални горски екосистеми, способстващи за смекчаване на последиците от измененията в климата.

Приоритет 2. Опазване, възстановяване и поддържане на биологичното и ландшафтното разнообразие в горските територии.
Стратегическа цел 2. Засилване на ролята на горите за осигуряване на икономически растеж на страната и по-равномерно (балансирано) териториално социално-икономическо развитие.

Свързани приоритети:

Приоритет 2. Опазване, възстановяване и поддържане на биологичното и ландшафтното разнообразие в горските територии.

Приоритет 3. Повишаване на жизнеността и конкурентоспособността на горския сектор.

Приоритет 4. Използване на потенциала на горския сектор за развитие на зелената икономика.

Стратегическа цел 3. Увеличаване на приноса на горския сектор в зелената икономика.
Свързани приоритети:
Приоритет 1. Поддържане на жизнени, продуктивни и многофункционални горски екосистеми, способстващи за смекчаване на последиците от измененията в климата;
Приоритет 2. Опазване, възстановяване и поддържане на биологичното и ландшафтното разнообразие в горските територии;
Приоритет 3. Повишаване на жизнеността и конкурентоспособността на горския сектор;
Приоритет 4. Използване на потенциала на горския сектор за развитие на зелената икономика.
За осъществяването на стратегическите цели и приоритети са формулирани 20 оперативни цели:
Оперативна цел 1 „Увеличаване на площта на горите, на дървесния запас и запаса на въглерод в горските територии"
Оперативна цел 2 „Подобряване на стопанисването и ползването на горите"
Оперативна цел 3 „Повишаване на ефективността на превенцията и борбата с горските пожари и незаконните действия в горите"
Оперативна цел 4 „Повишаване на устойчивостта и способността за адаптиране на горските екосистеми към изменението на климата"
Оперативна цел 5 „Усъвършенстване на системата за планиране и осъществяване на дейности, свързани с опазването на биологичното и ландшафтното разнообразие в горските територии"
Оперативна цел 6 „Развитие на мрежата от защитени територии, включително и чрез разширяване на действието на финансовите механизми за подобряване на управлението на горите в защитените зони от Натура 2000"
Оперативна цел 7 „Поддържане и развитие на системата за запазване на горските генетични ресурси"
Оперативна цел 8 „Подобряване и увеличаване на популациите на дивеча и рибата за опазване на биологичното разнообразие и устойчиво развитие на горските екосистеми"
Оперативна цел 9 „Осигуряване на устойчиво планиране на дейностите в горските територии"
Оперативна цел 10 „Ефективно управление и устойчиво развитие на държавните предприятия по чл. 163 от Закона за горите"
Оперативна цел 11 „Насърчаване сдружаването на собствениците на гори, предприемачеството и оптимизиране на публично-частното партньорство в горския сектор"
Оперативна цел 12 „Ефективно усвояване на средства от европейски и международни фондове и програми"
Оперативна цел 13 „Насърчаване на заетостта и предприемачеството в горите и подобряване на качеството на професионалната квалификация на работната сила в горския сектор"
Оперативна цел 14 „Развитие на научно-изследователските дейности и обвързването им с нуждите на горския бизнес"
Оперативна цел 15 „Активно участие в подготовката и изпълнението на политиките на ЕС, свързани с горския сектор, и в международните прОперативна целеси за устойчиво управление на горите"
Оперативна цел 16 „Осигуряване на информация, публичност и прозрачност и прилагане на принципа на партньорство при устойчивото управление на горския сектор"
Оперативна цел 17 „Устойчиво производство и потребление на биомаса като възобновяем енергиен източник"
Оперативна цел 18 „Насърчаване на прОперативна целеса на сертификация на горския сектор"
Оперативна цел 19 „Ефективно и устойчиво използване на туристическия потенциал на горите и развитие на рекреационните дейности в тях"
Оперативна цел 20 „Устойчиво и възмездно ползване на екосистемни услуги, предоставяни от горските територии".

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.