• 27 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8572
  •  GBP / BGN 2.3451
  •  CHF / BGN 2.1010
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Над половината зоопаркове у нас работят незаконно

Над половината зоопаркове у нас работят незаконно

/КРОСС/ Над половината зоопаркове у нас работят незаконно. Нямат лиценз и не отговарят на условията за отглеждане на животните. Тесни клетки, много бетон и желязо, далеч от естествената среда. Такова е положението в голяма част от зоологическите градини. Защо обаче те продължават да работят необезпокоявано и не се налагат санкции? Отговорните институции казват, че срещат голям отпор от страна на общините и същевременно никакво желание за промяна.

От общо 20 зоологически градини, само седем са лицензирани, три са в процес на получаване на лиценз и трябва да променят само част от условията, при които отглеждат своите животни. Всички останали зоопаркове работят незаконно, с изтекли документи. А два от тях - тези в Русе и Шумен, никога не са имали лиценз, каза Руслан Сербезов от Министерството на околната среда и водите, цитиран от Дарик.

"Има голям отпор от страна на кметовете да затварят зоологическите градини, след като не отговарят на съответните норми. Желаят те да остават. Отпорът е много силен, но работим в тази посока. Вече има затворени зоологически градини и ако не се вземат съответните мерки, в бъдеще това е пътят", каза Сербезов.

От Министерството на околната среда казаха, че единственият механизъм, с който разполагат, е затваряне на зоологическите градини или на определени части от тях. Това обаче не се случва, а контролът, който осъществяват, е фиктивен. Единични са случаите, в които се налагат и парични санкции. А какво става в зоопарковете, докато институциите изчакват общините да се "поправят"?

Явор Гечев от фондация "Четири лапи" е категоричен, че в тях има "измъчени животни". "Много често и животни, които не са сред живите. Имаше такъв случай в хасковския зоопарк, където една от мечките почина през зимата и тъй като те нямаха хладилна камера, я държаха в продължение на две седмици в клетката и обясняваха на хората, че спи зимен сън. Други неща, за които ние получаваме информация, са, че голяма част от смъртността в зоопарковете не се отчита особено на не толкова ценните видове, особено на тези, които стават за ядене", каза Гечев и даде пример, че навремето в разградския в рамките на месец са изчезнали голяма част от тревопасните животни, които са живеели там.

От министерството заявиха, че до края на 2015 година проблемите със зоопарковете у нас трябва да бъдат окончателно решени, в противен случай цялата ситуация ще стане още по-сериозна. Как обаче ще стане това при положение, че животните няма къде да отидат все още не е ясно.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.