- 23 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
700 имигранти са задържани на границата с България в Одрин
11 Септември 2015 | 10:21
/КРОСС/ Турската полиция е задържала над 700 имигранти в провинция Одрин, край границата с България, в рамките на един ден, съобщава Анадолската агенция.
Това е значително увеличаване на броя на желаещите да преминат границата в сравнение с обичайните задържани 100-150 имигранти за ден.
„Обикновено в Одрин се задържат 100-150 бежанци дневно, но вчера (в сряда) прихванахме рекорден брой - 712 души, които са се опитали да пресекат границата, след като са научили, че някои европейски държави са се съгласили да приемат бежанци", каза губернаторът на провинцията Дурсен Али Сахин.
По-рано тази седмица председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер призова държавите от ЕС да предприемат действия за справяне с бежанската вълна и да приемат квотната система за разпределение на 160 хиляди души на територията на съюза.
„Чух, че тази вълна от имиграция ще продължи да става по-голяма. Ако оставим нещата да излязат от контрол, броят може да достигне до 400 хиляди. По тази причина...ние започнахме 24-часови проверки на границата (ГКПП Капъкуле)", каза още Сахин.
В Турция в момента има около 1,9 милиона бежанци от Сирия. До сега Анкара е похарчила 5,6 млрд. долара за бежанците от април 2011 г. насам.
В същото време досегашните най-популярни маршрути на имигрантите за достигане до Западна Европа стават все по-труднодостъпни. Македонският външен министър Никола Попоски обяви вчера в интервю за унгарския вестник „Фигело", че не е изключено страната също да издигне ограда по границата си с Гърция, от където идва и най-големият поток от имигранти.
Унгария, която също отбелязва рекорден брой бежанци, влизащи в страната основно през Сърбия, също продължава с мерките за справяне с наплива от хора. След като по-рано Будапеща издигна ограда по границата си със Сърбия, сега правителството обяви, че в скоро време може да бъде обявено и извънредно положение. То може да стане факт на 15 септември, когато в сила влизат и новите мерки за затягане на граничния контрол. Ако обаче бъде приета идеята за извънредно положение, охраната на границите ще бъде поверена на армията, а нелегалното преминаване ще се разглежда вече не като провинение, а като криминално престъпление, което се наказва с дълги години затвор.
Армията в страната вече започна провеждането на учения, чиято цел е тренировки за справяне с бежанския наплив.
България, която също се намира на пътя на бежанската вълна, до сега беше донякъде пощадена от рекордния наплив, който в региона засегна значително Македония, Гърция и Сърбия.