- 12 Яну 2025 |
- USD / BGN 1.8981
- GBP / BGN 2.3369
- CHF / BGN 2.0771
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Военното министерство e изтеглило 30 души от Специалните сили от границата с Турция
03 Май 2017 | 12:35
/КРОСС/ Има изтегляне на хора от границата, като резултат от вътрешна ротация на силите. Това не е направено без консултации с МВР. Това каза от парламентарната трибуна служебният министър-председател по вътрешен ред и сигурност и служебен министър на отбраната Стефан Янев в отговор на въпрос дали има изтегляне на военнослужещи от границата с Турция, предаде „Фокус".
„Изтеглянето на 30 души по никакъв начин не променя условията за охрана на границата, техните задължения за поети от други специалисти", заяви той.
Служебният министър обясни, че изтеглянето на военнослужещите е процес, продължил повече от месец в резултат на анализ на „Гранична полиция". По думите му освен анализ има и кореспонденция между МВР и Министерство на отбраната.
„Изтеглен е контингент от 68-ма бригада „Специални сили", уточни Стефан Янев.
„На всички е известно, че охраната на националната граница, по-точно южната част, където се концентрира мигрантски поток, е съвместна задача на МВР и на МО", обясни министърът.
„По време на мандата на служебното правителство нейните параметри не са променяни основно, като изключим отчитането на моментната ситуация и миграционния поток", каза още той.
„Мерките, които сме предприели няма да позволят за създаването на вакуум. Както специфичните задачи, които изпълняват специалните сили, така и от гледна точка на общата численост на състава на въоръжените сили по границата, те са достатъчни", уточни Янев в отговор на запитването на депутата от ГЕРБ Пламен Манушев.
„По разчетите,които имаме от „Гранична полиция" това е факт. Задачата,която изпълняват специалните сили, наистина е специфична, но името специални сили е неслучайно. Това са сили, които притежават възможности с тактически похвати да изпълнят задачи със стратегическо значение", обясни служебният министър.
„В случая охраната на държавната граница, такава каквато е, наистина е със стратегическо значение, но има динамика и понякога се налага този стратегически резерв да бъде на разположение и за други задачи.
Тяхната специфична възможност за изпълнение на специфични задачи са компенсирани с други поделения от Сухопътните войски, които имат достатъчно способности да ги вършат ", обясни Стефан Янев.
„В бъдеще тези специални сили от 68-ма бригада ще бъдат заменени от Специалния военноморски отряд, което решение сте го взели още март месец на Съвет по отбрана", допълни служебният министър.
Той говори и за ситуацията с оградата по границата с Турция, като уточни, че към март 2017 г. са изградени 133 км от оградата на българо-турската граница. Янев поясни, че 50,468 км. от изградената 133 км. ограда е двуредова, а 82,500 км. - едноредова.
„За доизграждане остават 70,800 км. от съоръжението, за които има сключени договори и е осигурено финансиране", допълни Стефан Янев.
„Въпросът с възпрепятстващото инженерно съоръжение по границата стои от няколко години на вниманието на няколко правителства", каза той.
По думите му в момента областните управители на Хасково, Ямбол и Бургас са предприели необходимите действия в изпълнение на реда и условията, по които оградата на границата трябва да бъде изградена. Според него могат да се направят изводите, че ефективността на инженерното съоръжение на българо-турската ни граница не дава 100% гаранция и трябва да бъде направен анализ на профила на заловените хора на границата и тези на изход на българо-сръбската граница, където се оказва, че не непременно цифрите съответстват и че не са минали непременно нелегално границата.