• 25 Дек 2024 |
  •  USD / BGN 1.8819
  •  GBP / BGN 2.3566
  •  CHF / BGN 2.0949
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Систематични проверки на външните граници на ЕС срещу чуждестранни бойци

Систематични проверки на външните граници на ЕС срещу чуждестранни бойци

/КРОСС/ Според регламент, гласуван в четвъртък, всички граждани на ЕС и трети страни, които преминават външните граници на Съюза, трябва да бъдат проверявани в съответните бази данни, например за изгубени или откраднали документи. На 5 декември 2016 г. преговарящите от страна на Европейския парламент и Съвета на министрите постигнаха съгласие по новите правила.

„Обезопасяването на външните ни граници означава изграждането на силен щит срещу тероризма в Европа и опазването на правото на живот, от което произтичат всички останали права. Всеки живот, който успеем да спасим чрез разкриването на потенциален чуждестранен боец, си струва усилието. Систематичните проверки срещу база данни са задължителна стъпка към тази минимална защита, която сме длъжни да гарантираме за всички наши граждани," каза докладчикът Моника Маковей (ЕКР, Румъния).

Предложеният регламент, който изменя Кодекса на шенгенските граници, беше публикуван от Европейската комисия през декември 2015 г. Той задължава държавите членки да извършват систематични проверки на всички лица, които преминават външните граници на ЕС, в базите данни за изгубени или откраднати документи, Шенгенската информационна система и други приложими бази данни на Съюза. Това задължение се прилага за всички външни граници (въздушни, морски и сухопътни) както на влизане, така и на излизане.

Промяната в правилата е в отговор на терористични атентати в Европа като тези в Брюксел, Париж и Берлин, както и феноменът „чуждестранни бойци". Последните са европейски граждани, които се присъединяват към терористични групи в конфликтни зони, като например, „ДАЕШ" в Сирия и Ирак.

Резолюцията беше приета с 469 гласа „за" срещу 120 „против", с 42 „въздържали се".

Целеви проверки, в случай на големи закъснения

Когато обаче систематичната проверка би могла да окаже непропорционално въздействие върху потока на движение на дадена морска или сухопътна граница, държавите членки могат да извършват само целеви проверки в базите данни. Това може да стане при условие че оценка на риска покаже, че не води до рискове, свързани с вътрешната сигурност или обществения ред.

Лица, които не преминават през целевата проверка, ще трябва поне да минат през редовна проверка, за да се установи самоличността на пътника и да се провери, дали документът му за задгранично пътуване е валиден.

Преходен период

Що се отнася до въздушните граници, държавите членки могат да извършват целеви проверки, но само по време на преходен период от 6 месеца след влизането в сила на изменения регламент. Този период може да бъде удължен с не повече от 18 месеца в изключителни случаи, когато на конкретно летище са налице инфраструктурни затруднения, изискващи по-дълъг период от време за адаптиране, за да се даде възможност за извършването на систематични проверки в бази данни без непропорционално въздействие върху потока на движение.

Следващи стъпки

Регламентът ще влезе в сила на двадесетия ден след публикуването му в Официалния вестник на ЕС. След това новите правила ще подлежат на незабавно и едновременно изпълнение в повечето държави членки. Той няма да се прилага по отношение на Дания, Обединеното кралство и Ирландия.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

ЗАЩО ?! REsto ! ! !

ЗАЩО ?! REsto ! ! !Така нар."бежанци", а всъщност НАТРАПНИЦИ, без и с документи най-добре е да се ориентират или към родните им места,където вътрешно политическата обстановка е по-спокойна или към друга държава.В България преобладаващата религия е православна.Интегрирането им в бълг. общество трябва става с доброзорно приемане на ХРИСТИЯНСТВОТО.Те не проявяват интерес към обществено полезен и градивен труд, към културата и традициите ни.Както българката гледа деца и ходи на работа,така "бежанките" трябва да го правят.Само ,те и че мъжете им не щат да ходят на работа.Гледат търговийката,далаверката и пр. Въпросът е друг - защо бягащите от войната сирийци, не отиват в братските им и много богатите арабски държави, с брутен вътрешен продукт ($/човек) - Катар - 104 756 , Кувейт - 48 761 , ОАЕ - 43 774 , Саудитска Арабия - 24 524, Оман - 25 356, Бахрейн - 23 555, ами идват в България - най-бедната страна в Европа с мизерния БВП - 7 005 $/човек. Нали всички араби са едно семейство, къде е човещината и съпричастието към нещастието на сирийците от най-богатите арабски държави ?!? Нали са братя по кръв и по вяра? Задължително на границата - поп с купел и кръст, маса със свински пържоли и червено вино. Идва "бежанецът", попът му дава да целуне кръста, поръсва го със светена вода и иска да си избере християнско име. После да изпие чаша вино и да замези с пържолка и кръстче на врата! Тогава влиза в страната! Ако не иска - ресто, назад при Исляма!

16.02.2017 15:44:46

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.